استرس و

 استرس و پیامدهای آن

استرس جزو جدایی ناپذیر از زندگی انسان می باشد.

  بهترین راه حل ممکن برای دور شدن ازآسیبهای استرس این است مهارت رهایی از استرس را یاد گرفت .

استرس و پیامدهای آن :

زندگی مثل یک داستان تلخی می باشد که مرتب تکرار می شود و به این دلیل تلخ است که افکار منفی مثل لشکریان آماده باش در سرزمین ذهن انسان قرار گرفته اند که به محض کوچکترین اتفاق ناخوشایند شروع به بزرگنمایی اتفاقات می کنند و روزگار شخص را سیاه می کنند.

هجوم افکار منفی زمینه ساز میزان استرس در فرد می باشد و چنانچه شخص مجهز به مهارت های خاص نباشد هجوم افکار منفی استرس کشنده را بر فرد تحمیل می کند .

انقباض عضلات به هنگام واکنش استرس :

زمانی که بدن در وضعیت واکنش استرس قرار می گیرد ؛ بخشی از مغز این پیام را دریافت می کند که حرکت کن و خودت را برای موقعیتی پرخطرآماده کن و در این حالت عضلات بدن فشرده و سفت می شوند .هنگامی که با شخصی درحال جروبحث هستید یا اینکه موجودی حسابتان ناکافی می باشد یا فردی رفتار نامناسب با شما انجام دهد ,اگر دقت کنید متوجه خواهید شد که برخی قسمت های بدن شما دچار انقباض شده است و این دقیقا همان واکنش عضلانی بدن شما در برابر استرس می باشد .

در بدن آدمی نزدیک به ۶۸۰ عضله وجود دارد و زمانی که شخص در شرایط پر استرس قرارمی گیرد بیشتر آنها منقبض می شوند و ممکن است واکنشی شدید و دردناک نسبت به استرس به وجود بیاید .

در بدن ما بخشی وجود دارد که انقباض را حریصانه نگه می دارد و به آسانی رها نمی کند . آن بخش به هنگام پاسخ دادن به استرس بسیار حساس می باشد و برای همین است که بسیاری از کارکنان ادارات ، منشی ها ، مدیران عامل و حسابداران متوجه می شوند که نخستین محل واکنش به استرس شانه هایشان می باشد و رها شدن از شر آن کاری دشوار بنظر می رسد . برخی دیگراز گردن درد رنج می برند بعضی کمردرد و برخی دیگر پادرد شدید می گیرند .

اینها نواحی مستعد درد و حساس بدن هستند به هنگام حمله استرس :

  1. نواحی مستعد درد و حساس بدنت را شناسایی کن و به آن گروه از عضلات توجه ویژه کن .
  2. با انجام تمرینات تنفسی خودتان را ریلکس کنید .
  3. تمرین انقباض و انبساط عضلات را نیز انجام دهید.

البته این را یادآوری کنم که اگر دارای استرس بیش ازحد هستید حتما زیر نظر یک روان درمانگر به شناخت مسائل گذشته خودتان بپردازید تا ریشه استرس شما شناخته شود و اگر افسردگی دارید بازهم به کمک حرفه ای نیاز دارید چون استرس اثر مستقیم روی افسردگی دارد .

 

درباره نویسنده: شهناز غفاری

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *