Cart

خودکاوی در تیپ های عصبی شخصیت از دیدگاه کارن هورنای  دروبسایت راز درون دنبال کنید

زمانی که فرد اقدام به خودکاوی می کند متوجه خواهد شد که چگونه اضطراب و تضاد اساسی چیست ؟

ازطریق خودکاوی فرد خواهد آموخت که اضطراب و تضاد اساسی خود را درمان کند .

بنابراین نخستین گام برای اضطراب و تضاد اساسی این است که بدانید چگونه در شخص شکل گرفته است ؟

خودکاوی از دیدگاه کارن هورنای یکی از راههای شناخت انواع تیپ های عصبی شخصیت است و زیربنای شکل گیری تیپ های عصبی شخصیت همین اضطراب و تضاد اساسی می باشد .

وقتی شرایط خانواده نامناسب و ناهنجار باشد کودک از رشد طبیعی خود منحرف می شود و در این چنین محیطی استعدادها و امکانات بالقوه ای که در او هست پرورش پیدا نمی کند .

شرایط ناهنجار که مانع رشد کودک می شوند عبارتند از : تحقیر , اجحاف , و تعدی و زور وفشار , عدم راعایت احتیاجات خاص دوران کودکی , بی علاقگی و بی توجهی به او , تبعیض بین بچه ها ، ایجاد محیط ناایمن , سختگیری بیش از حد , ایراد و انتقاد و بهانه جویی بی مورد ,زیادی ازبچه حمایت کردن ؛ این ها همه مواردی هستند که مانع رشد طبیعی و سالم کودک می شود و یک احساس اضطراب و تضاد اساسی در فرد بوجد می آورد ..

اضطراب و تضاد اساسی عبارت است از : ” احساس تنهایی , نا ایمنی , بی کسی , عجز و بیچارگی در دنیایی که افرادش همه ظالم و زورگو واجحاف کن و آزاردهنده اند. ”

این اضطراب و تضاد اساسی مانع از آن می شود که کودک بتواند از روی اختیار و آزادی و به طیب خاطر و رغبت با دیگران روابط مناسب و دوستانه ای برقرار کند . . از طرف دیگر چون ناچار است با دیگران دائما در تماس باشد , می کوشد راههای مناسبی پیدا کند تا بتواند با دیگران طوری مماشات و مدارا کند که کمتر دچار اضطراب و دلهره شد .

راه هایی که کودک برای مماشات و مدارا انتخاب می کند بستگی به دو چیز دارد : یکی خلقیات خصوصیات روحی خود کودک است ؛ دیگر اوضاع و احوال محیط و شرایطی که دیگران برایش بوجود می آورند .

راه های مماشات و مدارا با یک محیط خشن و نابهنجار عبارتند از اینکه یا سعی می کند خود را دزرحمایت قوی ترین فرد محیط از قبیل برادر بزرگتر , خواهر , مادر یا پدر قرار دهد تا از آزار و اذیت سایرین در امان باشد ؛ یا بقدری متمرد , پرخاشگر . ستیزه جو می شود که دیگران نتوانند آزارش دهند. راه سوم هم این است که سعی کند از دیگران کناره گیری کند .و ازلحاظ روحی و معنوی به دیگران نزدیگ نشود .

 

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *