از افسردگی رها شو

افسردگی

افسردگی و پیامدهای آن را در وب سایت راز درون دنبال کنید .

افسردگی مسأله شماره یک سلامت در دنیاست و بقدری توسعه پیدا کرده است که آنرا سرماخوردگی اختلالات دماغی نامیده اند .

تفاوت سرما خوردگی و افسردگی در چیست ؟

افسردگی برخلاف سرما خوردگی کشنده می باشد ؛ تحقیقات بعمل آمده طی سالهای اخیر بیانگر آن است که آمار خودکشی حتی درمیان کودکان و پا به سن گداشته ها رشد تکان دهنده ای داشته است و این در شرایطی می باشد که انواع داروهای آرام بخش و ضد افسردگی که شمار آنها از میلیارد هم گدشته در دهه جاری برای افسردگی تجویز شده است .

به راستی تأسف برانگیز است اما برای آنکه افسرده تر شوید , باید بدانید که افسردگی نوعی بیماری است و لازمه زندگی سالم نیست .

و مهمتر از همه اینکه می توانید به کمک روشهای ساده براین بیماری چیره شوید . روشی تازه ای که ابداع شده است و می تواندبرای دروان افسردگی و سایر اختلالات احساسی کمک کند ” شناخت درمانی “می باشد .

با توجه به اینکه ار آغاز روان درمانی , افسردگی را اختلال احساس دانسته اند , روان شناسان اغلب مکاتب فکری , احساس را کانون توجه قرار داده اند و تحقیقات اخیر نتیاج جدیدی داشته است مبنی برا اینکه افسردگی اختلال احساسی نیست . تغییر ناگهانی احساس هم اتفاقی نیست ؛ علتی دارد , هر احساس بد نتیجه تفکر منفی است . طرز تلقی بدبینانه بدون منطق زمینه ساز شروع افسردگی و دوام آن است .

تفکر شدیدا منفی , همیشه با افسردگی و یا اختلالات احساسی همراه است . وقتی نگران می شوید ، وقتی افکار ناخوشایند به دهنتان خطور می کند , کج خلق و افسرده می شوید ؛ خانم جوانی که در شرف دریافت مدرک دکترای خود بود , در این باره نظر داشت :هروقت افسرده می شوم , انگار در اثر تکان ناگهانی عالم هستی , ضریه ای خورده ام ؛ همه چیز را طوری دیگر می بینم . کمتراز یکساعت همه چیز تغییر می کند ؛ افکار منفی ذهنم را اشغال می کند , آدم بدبینی می شوم ؛ به گذشته که نگاه می کنم , انگار هر کاری که تاکنون کرده ام بی ارزش÷ بوده است ؛ انگار لحظات شاد زندگی ام توهمی بیش نبوده است ؛ احساس می کنم آدم بی ارزش و بی کفایتی هستم ؛ دستم بکار نمی رود و قدمی به جلو بر نمی دارم ؛ تو گویی در دریای شک وتردید منجمد شده ام ؛ با این حال آرام ندارم ؛ شدت ناراحتی به حدی است که جای آرامشی باقی نمی ماند .

افسردگی و تحریف های شناختی :

۱-تفکر همه یا هیچ : مبتلایان به این طرز فکر همه چیز را” سیاه یا سفید ” می بینند .سیاستمدار برجسته ای می گفت : ” حالا که در انتخابات فرمانداریها شکست خورده ام , صفری بیش نیستم .” پایه و اساس همه یا هیچ کامل گرایی است ؛ مبتلایان به این طرز فکر از هر اشتباه وهر کار ناقصی هراس دارند .زیرا باجزئی ترین خطایی که از آنان سر بزند خود را یک پاک باخته نالایق و بی ارزش قلمداد می کنند . اما این یک ارزیابی واقع بینانه ای نیست . نهایت گرایی برداشت واقع بینانه ای از زندگی نیست , زیرا هیچ کس نه صد در صد زیباست و نه صددرصد زشت 

 

۲-تعمیم مبالغه آمیز : فروشنده مأیوسی که هنگام رانندگی پرنده ای به شیشه اتومبیلش برخورد کرده بود می گفت : ” لعنت به این شانس من , همه پرنده ها باید به شیشه اتومبیل من بخورند .” این نمونه کامل تعمیم مبلغه آمیز است .

۳-فیلتر ذهنی : در برخورد با مورد منفی , آنرا چنان درذهن بزرگ می کنید که انگار هر چه هست منفی است . دانشجوی افسرده ای شنیده بود که چند داشنجو دوست صمیمی اش را دست انداخته اند بشدت عصبانی شد و پیش خودش گفت : ” طبیعت بنی آدم است که ظالم و بی احساس باشد . ” درحالی که در چند ماه اخیر نه کسی در حق او ظلمی کرده بود و نه اورا دست انداخته بودند.

۴-بی توجهی به امر مثبت : ازجمله توهمات ذهنی تمایل شدید بعضی از افسرده هاست که تجربه های خنثی و حتی مثبت را منفی می بینند .بی اعتنایی به امر مثبت از جمله مخربترین تریف های شناختی است .

اقتباس از کتاب روان شناسی افسردگی : نویسنده دیوید برنز مترجم مهدی قراچه داغی

این مقالات بازهم ادامه دارد .

 

 

2 پاسخ
 1. Asalkazemi
  Asalkazemi گفته:

  باسلام ودرود خدمت خانم غفاری

  دید من نسبت به مقاله شما خوب است چون وقتی که مقاله شما را بررسی کردم دیدم ک درواقع درست است و انسان افسرده درواقع حس وحال هیچ کاری ر اندارد وانگیزه ای برای زندگی کردن ندارد یعنی هماندحرف شما ک گفته بودین یا همه چیز را سفید یا سیاه میبیند وبنطر من انسانی ک دچارافسردگی شده است ازدرون شادنیست و هیچ چیزی اوراشادنمیکند وهمه روزه کسل وبدون لذت بردن اززندگی راسپری میکند واین نوع رفتار اگرطول بکشد وردرمان نشود بسیارخطرناک است برای فرد افسرده .

  باآرزوی موفقیت برای شما خانم غفاری .سپاسگزارم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *