تخلیه هیجانی

تخلیه هیجانی

تخلیه هیجانی چه کمکی به بهبودی فرد می کند؟ از دوران کودکی ما انسان ها هیجانات فرو خورده زیادی داریم که این هیجانات فرو خورده می تواند سلامت روح وروان ما را به خطر بیندازد .

مقاله تخلیه هیجانی را در وبسایت راز درون دنبال کنید .

هیجان های غیر قابل قبول از قبیل خشم یا گناه یا اضطراب از رمره هیجاناتی می باشد که به فرد امکان ابراز آنها داده نمی شود و انباشته شدن این هیجانات باعث آسیب روانی می شود . ماریا که در یک خانواده بشدت سنتی بزرگ شده بود و خانواده به او القا کرده بودند که نگاه کردن یا حتی فکر کردن به یک پسر موجب عذاب از طرف خدا می شود , زمانی آوازه دوتا پسر که از یک شهر دور به محله آنها زبانزد همه شده بود و او فقط در تصور خودش آن با آنها فقط رؤیا پردازی برای ازدواج می کرد , زمانی که ماریا به سن بلوغ رسید و دوران عادت ماهیانه اش شروع شد فکر می کرد بخاطر گناهی که او بواسطه فکر کردن به آن پسرها مرتکب شده است خداوند در حال تنبیه کردن او می باشد ؛ و به مدت یکماه این رازرا از مادرش پنهان می کرد تا اینکه یکماه بعد مادر ماریا متوجه عادت ماهیانه دخترش شد به او توضیح دادکه این اتفاق برای همه دخترها می افتد خیال ماریا راحت شد . اما بازهم ماریا از پسرها در ذهن خودش خیالبافی می کرد و بازهم احساس شرم و گناه داشت و جالب است که ماریا این احساس شرم و گناه را بوسیله شیوه های تنبیه گری در تربیت فرزندان خود نیز به کار می گرفت .

شخصی که هیجانات ناشی از گناه خود را پنهان می کند دچار فشار روانی شدیدی می شود و اگر تخلیه هیجانی انجام نگیرد ، دچار یبوست هیجانی می شود.

یبوست هیجانی یعنی اینکه شخص بشدت هیجانات خودش را کنترل می کند ؛ همانگونه که ماریا دچار یبوست هیجانی شده بود و به شخصی بسیار سختگیر تبدیل شده بود و بالاخره ماریا مجبور شد اقدام به تخلیه هیجانی کند , بخاطر اینکه هیجانات فروخورده شد از او یک فرد پرازخشم ساخته بود . تخلیه هیجانی به شخص کمک می کند خودش را از فشارهای روانی رها کند . ماریا زمانی به تخلیه هیجانی پرداخت که به فردی کاملا پرخاشگر تبدیل شده بود .

اشخاصی که سالیان دراز تشویق شده اند هیجانات خودشان را سرکوب کنند به افرادی به هم ریخته تبدیل خواهند شد . و اینگونه اشخاص قطعا در کنار یک روان درمانگر بایست اقدام به تخلیه روانی کنند .

یکی ازروش های درمانی برای اینکه افراد توانند تخلیه روانی انجام دهند این است که درمانجوجنبه تاریک وجود خودش را در حضور دیگری علنی کند ؛ همان کاری که ماریا انجام داد , او درحضور روان درمانگر خود اتفاقات و مشکلات نهفته شده دردرون خود را برون ریزی کرد و زمانی که از حجم سنگین این هیجانات کاسته شد ؛ ماریا توانست آنها عادی بپندارد .

خودمن زمانی که یک فشار شدیدی از درون را تجربه می کنم بخاطر اینکه واکاویدن را بلد هستم درحالت مراقبه یا در حالت رقص یا بوسیله نوشتن احساسات سرکوب شده ام را تخلیه می کنم و گاهی اوقات که تخلیه هیجانی به تنهایی برای امکان پذیر نیست از یک مشاور یا دوست آگاه وباتجربه کمک می گیرم .

تخلیه هیجانی شاید به ظاهر ازنظر بقیه خنده دار باشد ؛ اما روشی می باشد که پس از انجام آن به آرامش خواهیذ رسید .

 

 

درباره نویسنده: شهناز غفاری

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *