ترس

ترس

ترس و اضطراب می تواند سلامت روان شخص را دچار اختلال کند , البته یک نوع ترس واقعی هست که بایست ترسید تا از خودمان مراقبت کنیم , مثل ترس از تصادف . اما یک نوع ترس غیر واقعی هست , مثل ترس از تاریکی یا ترس از بلندی

ترس و اضطراب چگونه سلامت روان را مختل می کند و به زندگی عادی فرد لطمه می زند ؟

  یادم می آید که پسرم در آغوشم بود و داخل پارک قدم می زدم و یک قسمت پارک به وسیله پله به سمت تپه بالا می رفت .

من و پسرم از پله ها بالا رفتیم بعد از یک گشت و گذار کوتاه موقع برگشتن متوجه شدم که جرات پایین آمدن از پله ها را ندارم و دچار ترس و اضطراب شدید شدم , من تا آن زمان متوجه نشده بودم که  ترس ازبلندی دارم , و حتی نمی دانستم که فوبیای بلندی هم وجود دارد .

خلاصه اینکه من یک مسیر دیگر که بدون پله بود را برای پایین آمدن در نظر گرفتم و از تپه به سختی پایین آمدم و از آن زمان به بعد هیچ موقع جرات نمی کردم که خودم را در یک فضای بلند قرار بدهم و اگر هم می رفتم چشمان خودم را می بستم و در حد مرگ می ترسیدم و ضربان قلبم بشدت بالا می رفت .

این یک نمونه از ترس غیرواقعی بود که هم به لحاظ روانی به من آسیب می زد و هم اینکه بعضی جاها در کارهای من ایجاد اخلال می کرد .

ریشه ترس بر می گردد به اتفاقاتی که در زندگی ما رخ داده است ؛ من در دوران کودکی خودم از پله های پشت بام خانه غلط خورده بودم و پایین افتاده بودم و برای همین این ترس در من شکل گرفته بود .

بایست به ویسله روان تحلیلی فرد به ریشه ترس های خودش پی ببرد و سپس به درمان آن بپردازد .

یکی از روش های بسیار مؤثر که در رفتار درمانگری برای فوبیای بلندی به کار می برد , روش مواجهه سازی می باشد که من خودم از همین طریق توانستم فوبیای بلندی را در خودم درمان کنم .

با توجه به اینکه ترس انواع مختلف دارد بهتر است که اول نوع ترس را درخودتان مشخص کنید و سپس ریشه ترس را پیدا کنید و به درمان آن ببردازید .

ترس غیر واقعی ممکن است اضطراب شدیدی را بدنبال داشته باشد و لازم است که برای درمان آن از یک فرد متخصص در حیطه روح و روان کمک بگیرید .

درباره نویسنده: شهناز غفاری

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *