تسلط بر استرس

تسلط بر استرس

تسلط بر استرس یکی از مهارتهای بسیار مهم می باشد که برای هرکسی ضروری می باشد که آنرا یاد بگیرد . مهارت تسلط بر استرس به شما کمک می کند که بتوانید مشکلات پیش رو را با آرامش بیشتری مدیریت کنید .    تسلط بر استرس باعث می شود که ما بهتر بتوانیم شرایط خودمان را مدیریت کنیم و در کار وزندگی موفق تر عمل کنیم .

قطعا برای شما پیش آمده است که خودتان را برای کاری آماده کرده اید و می بینید که یک دفعه اتفاقاتی می افتد که کل برنامه های شما را تحت تأثیر قرار می دهد و در چنین موقعی چیزی که می تواند به شما کمک کند که خودتان را نبازید مهارت تسلط براسترس می باشد .

چند روز پیش من برای امتحان دانشگاه آماده شده بودم و چند تا اتفاق باعث شد که من سرجلسه امتحان دیر برسم و توی مسیر مرتب این رو بخودم یا دآوری می کردم که این اتفاثاتی که الان داره رخ می ده خارج از کنترل شخصی من است و من کاری نمی توانم انجام دهم و بهتره که اتفاقات پیش آمده را بپدیرم و زمانی که به دانشگاه رسیدم باز هم مشکلاتی پیش آمد خلاصه اینکه استاد با وساطت  دونفر ازکادر برنامه ریزی دانشگاه اجازه داد من سرجلسه امتحان بشینم .

آنچه که در آن روز توانست به من کمک کند این بود  که به خودم گفتم اتفاقات بیرونی خارج از کنترل من است و نمی توانم برای آنها کاری انجام دهم اما نحوه برخورد من با مشکلات توانست آرامش من را حفظ  کند .

یکی از روشهایی که توانست به من کمک کند تغییر دادن گفتگوی درونی ام بود و اینکه میزان اعتماد خودم را به خدا بالا بردم و اتفاقا با توجه اینکه استاد برخورد نامناسبی با من داشت و من حتی به گریه افتادم اما امتحانم را بخوبی دادم  چون علیرغم اینکه پشت سر هم گره توی کارم می افتاد و خشم و ناراحتی من را بالا می برد با گفتگوهای درونی مثبت توانستم بر خودم مسلط شوم و به نتیجه دلخواهم رسیدم .

اگر شما هم مثل من و بقیه استرس ناشی از فشارها و ناملایمات زندگی را دارید تجربه می کنید قطعا مهارت تسلط بر استرس را بیاموزید

 

زندگی در عصر حاضر مانند دویدن در میدان مسابقه است که اگر در این میدان بازیکن خوبی نباشی نه تنها اینکه زندگی را باختی بلکه ممکن است دیگران نیز به راحتی از روی تو عبور کنند.

 

در اینجا یک راه کار عمل برای تسلط بر استرس در اختیار شما قرار خواهم داد .

زمانی که با مشکلی بر خورد کردید و تمام عضلات شما بخاطر استرس منقبض شد :

  1. بیاموز که عضلاتت را شل کنی و به استراحت واداری . این تمرین را بادستی که می نویسی . در حالی که دستت خالی ست , مشتت را محکم ببند و آنگاه عضلات دستت را تا آرنج منقبض کن .
  2. پنج شماره بشمار و سپس عضلاتت را شل کن.
  3. انگشتانت را به حالت لرزش در آور و و دستی را که با آن می نویسی را اندکی تکان بده .
  4. آگاهانه و عمیق نفس بکش و همچنانکه نفس ات را بیرون می دهی , احساس کن که همه فشارها و رسوبات از شانه ها , بازوها و دست هایت بیرون می ریزند . به تنفس آگاهانه و احساس راحتی و سستی بیشتر عضلاتت در هر نفس کشیدن اداوه بده .

 

درباره نویسنده: شهناز غفاری

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *