ثروت درون

تغییرات آگاهانه

مقاله تغییرات آگاهانه را دروب سایت راز درون دنبال کنید .

در روان درمانگری روش های زیاد برای تغییرات آگاهانه وجود دارد که من دراین مقاله براساس نظریه های روان درمانی به سه روش اشاره می کنم

تغییرات آگاهانه براساس نظریه های روان درمانی :

یکی از دانشجویان بسیار هیجانی گرفتار تعدادی نشانه های اضطراب از جمله نگرانی شدید هنگام رانندگی بود . وقتی اتومبیل او کوچکترین تکانی می خورد , او هم شروع به لرزیدن می کرد . او این مشکل خاص را به رویدادی ترسناک نسبت می داد که اوایل سال برایش رخ داده بود . زمانی که هنگام رانندگی چهار شاخه گاردان نه یک بار بلکه سه بار شکسته بود , تا اینکه یک مکانیک متوجه شده بود که علت واقعی آن خم شدگی شفت دیفرانسیل است . به نظر رسید این مشکل ناشی از شرطی شدن است یعنی هر صدایی که از اتومبیل بر می خواست ذهن این دانشجو آن صدارا به واقعه شکسته شدن چهارشاخه گاردان ربط می داده است . تغییرات آگاهانه از روش شرطی سازی تقابلی به این دانشجو کمک کرد از آن اضطراب رها شود .

تغییرات آگاهانه این دانشجو به این شکل بود که این دانشجو محرک یعنی اتومبیل را با یک وانت عوض کرد.

اما یه زمان هست فرد دوست ندارد مثل آن دانشجو محرک یعنی ماشین خود را عوض کند دراین شرایط تغییرات آگاهانه از طریق شرطی سازی تقابلی به این شکل انجام می گیرد .

به این مثال توجه کنید : مثلا زنی که به وقت آمیزش جنسی دچار هراس دخول بود و به آمیزش جنسی با انقباظ غیر ارادی عضلانی واکنش نشان می داد . این عارضه که به ” واژینیسم ” معروف است , مانع دخول می شد . او مایل به تغییر دادن محیط نبود , بلکه می خواست پاسخ خودش را به شوهرش تغییردهد

از طریق شرطی سازی تقابلی , شیوه درمان او به این شکل بود که بتدریج به محرک شرطی یعنی آمیزش جنسی و تجربه کردن مثل آرمیدگی یا برانگیختگی جنسی نزدیک شود.

کنترل وابستگی یکی دیگر از شیوه های تغییرات آگاهانه می باشد .

یک دانشجوی کارشناسی ارشد که مشکل ادرار در توالت عمومی را داشت می خواست توانایی اش را در استفاده از توالت عمومی بالا ببرد و برای بهبود سبک زندگیش پول بیشتری بدست بیاورد.

بنابراین با روان درمانگر خود یک قرار داد وابستگی اضا کرد . هربار که طی هفته در توالت های عمومی ادرارمی کرد ۲دلار پول از روان درمانگر خود دریافت می کرد و روان درمانگر هم خوشحال بود که چنین کاری را انجام می داد .

یعنی شخص به ازای هر تغییر پاداش دریافت می کرده است . روش دیگری هم برای تغییرات آگاهانه وجود دارد . مثلا مدل یکپارچه نگر که خود من در آموزش هایم بکار می برم ؛ این روش تلفیقی از آگاهی و عملگرایی می باشد .

بطور مثال من به افراد از طریق دوره مدیریت ذهن آموزش می دهم که از طریق سوالات یا انجام مراقبه ها خودآگاهی خودشان را بالاببرند و بوسیله انجام یکسری تمرینات به آنها می گویم تغییرات را درخودشان شکل بدهند.

منبع مقاله : نظریه های روان درمانی .

 

 

درباره نویسنده: شهناز غفاری

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *