روانشناسی خشم

خشم خودت را کنترل کن

خشم خودت را کنترل کن

یکی از موارد بسیار مهم در زندگی ما می باشد بخاطر اینکه خشم نوعی هیجان می باشد که آسیب های آن دو طرفه می باشد .

خشم خودت را کنترل کن

کنترل خشم ؛ اول باید ببینم خشم ما مقطعی است یا اینکه سریع در هر موقعیتی دچار خشم می شویم , و آیا این خشم نسبت به برخی چیزها رخ می دهد یا اینکه نه . در ضمن باید ریشه های فیزیکی خشم را نیز بررسی کرد شاید اختلال در برخی از هورمون ها باعث ایجاد خشم می شود و قطعا اگر شخص با یک متخصص روانشناسی در ارتباط باشد یا از یک روان درمانگر کمک بگیرد بهتر می تواند نسبت به خشم خودش شناخت پیدا کند وبعضی از افراد براساس نوع تیپ شخصیتی که درآنها شکل گرفته است قدرت طلب و پرخاشگر هستند ؛ برای همین لازم است برای کنترل خشم ابتدا علل و عوامل آن بررسی شود زمانی که علل آن بررسی شد و ما به شناخت زمینه های خشم خودمان پی بردیم راحتتر می توانیم کنترل خشم داشته باشیم .

کنترل خشم به وسیله یکسری تکنیک ها می توان داشت ولی این تکنیک ها مقطعی هستند و لازم است برای کنترل کارآمد لازم است که قطعا ریشه یابی شود ؛ خود من قبل از اینکه شروع به نوشتن این مقاله نمایم خشم شدیدی را ازدرون تجربه می کردم ؛ با توجه به اینکه خشم در وجود من سالیان درازی وجود داشت و خودم واکاوی را بلد بودم ؛ با پرسیدن یکسری سوالات از خواهرم نسبت به دوران خردسالی خودم اطلاعاتی گرفتم و سپس توسط مشاورم به بررسی پرداختم و ایشون تشخیص دادند یک نوع طرحواره وابستگی از دوران کودکی در من شکل گرفته است و الان براساس یکسری تداعی ؛ مثلا غروب همان خشم

دوران کودکی من به سطح می آید و زمانی که من متوجه شدم ریشه این خشم که در کودکی من براثر یکسری اتفاقات رخ داده ؛ در حال حاضر روانم را تخریب می کند و همین شناخت و تحلیل باعث شد که من راحتتر بتوانم کنترل خشم داشته باشم.

یکسری راهکارهایی برای کنترل خشم میدهم که بیشتر جنبه تسکینی دارد , نه درمانی خدمت شما ارائه می دهم ؛ به این جهت می گم تسکینی چون برای درمان حتما بایست از یک مشاور در روانشناسی کمک بگیرید .

شما زمانی که دچار خشم شدید می شوید برای یه مدت زمان کوتاه خودتان را ازمنبع خشم دور کنید اگر منبع خشم در ذهن شماست کاری انجام دهید که تمرکز شما از ذهن پردازی برداشته شود و زمانی که به آرامش نسبی رسیدید شروع کنید به نوشتن روی کاغذ و بعد از اتمام نوشتن با فشار تمام کاغذ را مچاله کنید و تا جاییکه می توانید انرژی پر ازخشم خود را روی کاغذ تخلیه نمایید ؛ سپس کاغذ را یا ریز ریز کنید و در آب بریزید یا بسوزانید .

یک راهکار دیگر برای کنترل خشم این است که در یک مکان خلوت خودتان را قرار دهید و خشم خودتان را با جیغ زدن یا کوبیدن به بالشت از درون خودتان تخلیه نمایید و سپس با دم و بازدم های عمیق خودتان را آرام نمایید .

راهکار دیگر کنترل خشم این است با تکنیک های خود آرام سازی عضلات منقبض شده خودتان را ریلکس کنید .

به گفتگوهای درونی خودتان توجه نمایید , ببیند علت ناراحتی و خشم شما چیست ؟

بازهم تاکید می کنیم شما با این روشها به یک آرامش موقتی دست پیدا می کنید اما لازم است از یک فرد متخصص کمک بگیرید تا راحتتر به ریشه های خشم خودت پی ببری

 

درباره نویسنده: شهناز غفاری

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *