ثروت درون

خودآگاهی و خودپنداره چیست ؟

خودآگاهی و خودپنداره دو مفهوم متفاوت هستند که به خودشناسی فرد کمک می کند .

خودآگاهی و خودپنداره را در وب سایت راز درون دنبال کنید .

خودآگاهی و خودپنداره از مفاهیم اصلی هستند که در رشد درونی و موفقیت های فرد نقش مهمی را ایفا می کنند.

خود پنداره مربوط می شود به احساسی که فرد نسبت به خودش دارد ؛ خودپنداره مثبت یعنی اینکه فرد احساس مثبت به خودش دارد و خودپنداره منفی یعنی اینکه فرد احساس منفی به خودش دارد و شناخت اینکه فرد چه احساساتی نسبت به خودش دارد از طریق خود آگاهی کسب می شود و خود آگاهی و خودپنداره دو مفهومی هستند که بایست به درستی مورد بررسی قرار گیرند .

برای اینکه بدانید چه خود پنداره ای دارید در طول روز به گفتگوهای درونی خودتان گوش کنید ؛ مخصوصا زمان هایی که اشتباهی از شما سر می زند , یا زمانی که از طرف کسی طرد می شوید , یا زمانی که به ملاقات شخص جدیدی می روید و هر اتفاقی که احساسات درونی شما را نسبت به خودتان برانگیخته می کند و آن زمان ببینید چه گفتگویی با خودتان دارید و اگر گفتگو های شما نسبت به خودتان منفی است یعنی خودپنداره و احساس ارزشمندی شما ضعیف است . و حتما بایست به افزایش عت نفس خودتان بپردازید .

از دلایل مهم وعمده ای که باعث می شود ما نگرش منفی نسبت به خودمان پیدا می کنیم این است محیط خانوادگی و اجتماع نگاهش بر نقاط منفی فرد می باشد و فرد نسبت به خودش نگرش منفی پیدا می کند .

خودآگاهی و خودپنداره به فرد کمک می کند که شناختی درست نسبت به خودش پیدا کند تا اینکه اگر اشکالاتی وجود داشته ؛ اشکالات برطرف شود .

این سؤال به شما کمک می کند که خودآگاهی شما نسبت به خودتان بالا برود :

این سؤال که ” من کیستم ؟ ” محور بسیاری از رفتارها و احساسات ماست .

افرادی که خود آگاهی عمومی دارند از اینکه دیگران نسبت به آنها چه تصوری دارند آگاه هستند وآفرادی که خود آگاهی خصوصی , از احساسات درونی خودآگاه هستند و می توانند خود را بخوبی تحلیل کنند.

افرادی خودآگاهی عمومی بالاتری دارند , بیشتر نگران استقلال و هویت خود هستند و به احتمال بیشتری خود را با معیارهای بیرونی هماهنگ می کنند .

افرادی که خودآگاهی خصوصی بالاتری دارند , خود پنداره دقیق تری دارند و برا استانداردهای درونی متمرکز هستند .

 

 

 

 

درباره نویسنده: شهناز غفاری

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *