شخصیت انسان

خودشناسی براساس دیدگاه روان کاوی فروید

خودشناسی براساس دیدگاه روان کاوی فروید را در وب سایت راز درون دنبال کنید .

نظریه های روان درمانی در زمینه شناخت درون فردی اطلاعات بسیار پرارزشی را دراختیار ما قرار داده اند که من به بخشی از این اطلاعات در این مقاله خواهم پرداخت

خودشناسی براساس دیدگاه روان کاوی فروید چه کمکی می تواند به شما بکند ؟

زیگموند فروید نظریه پرداز حیطه روان کاوی می باشد که امروز ما اثرات روان کاوی ایشان را در مشاوره ها و درمان گری ها شاهد هستیم بنابر این نظریه ایشان در برخی ازحیطه ها راهگشای مشکلات درون فردی می باشد بخاطر اینکه در ارتباط با تیپ شخصیتی اطلاعات ارزشمندی را دراختیار ما قرار می هد .

براساس دیدگاههای پویشی , تکوینی و ساختاری فروید ؛ روان کاوی متکی بر تعارض است که این تعارض منجربه نوعی مصالحه می شود . براساس این دیدگاه , ذهن گرفتار تعارض پیوسته بین نیروهای هوشیار و ناهشیار است . بین چیزی که که فرد بلافاصله خواستار آن است و چیزی که جامعه می پذیرد . درنهایت , رفتار انسان بالغ نمایانگر مصالحه بین این تعارض های مغایراست . اما فراخود مانع از این لذت های مادی و فوری می شود بنابراین مصالحه می کنیم تا زمان و مکان پذیرفتنی برای خوردن , برقراری رابطه جنسی , اجابت مزاج , و بدست آوردن توجه کامل , منتظر می مانیم . درتمام طول روز از نظر روانی مصالحه می کنیم.

خودشناسی براساس دیدگاه روان کاوی فروید این بینش را در اختیار ما می گذارد که انسان برای نیروهای غریزی خود تلاش می کند که با ماهیت انسانی او هماهنگ باشد . خودشناسی از این طریق به ما این را می گوید با وجودی که نیروهای پویشی بنیادی برانگیزنده شخصیت , اروس ( زندگی و میل جنسی ) و تاناتوس ( مرگ وپرخاشگری ) اند . این نیروهای مکمل یکدیگر غریزه هایی هستند که مبنای جسمانی دارند , اما درخیال پردازی ها , آرزوها , احساسات , افکار , و بطور مستقیم در اعمال بیان می شوند . انسان همواره خواهان ارضای فوری تکانه های جنسی پرخاشگرانه است . اصرار بر ارضای فوری تکانه های جنسی و پرخاشگرانه است . اصرار بر ارضای فوری منجر به تعارض های اجتناب ناپذیر با قواعد اجتماعی می شود که تاکید دارند اگر قرار براین باشد که نهادهای اجتماعی از جمله خانواده , پایدار و سازمان یافته باشد باید امیال جنسی و پرخاش گری تا حدودی کنترل شود . انسان مجبوراست سازو کارهای دفاعی یا کنترل های درونی ایجاد کند که از بیان تکانه های جنسی و پرخاشگرانه به شکل انفجارهای کنترل نشدنی جلوگیری می کند .بدون این دفاع ها , دنیای متمدن به جنگلی از حیوانات تجاوزگر و ویران گر تبدیل خواهد شد .

 

درباره نویسنده: شهناز غفاری

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *