خودشناسی جه کمکی به موفقیت می کند ؟

خودشناسی چه ارتباطی با موفقیت دارد ؟

خودشناسی و اخودباوری به شما کمک می کند که پله های بعدی موفقیت را با قاطعیت بردارید .

مقالات خودشناسی و خود کاوی را در وب سایت راز درون دنبال کنید .

خودشناسی یکی از مفاهیم کلیدی زندگی بشر می باشد که از آغاز خلقت , انسان همواره به دنبال آن بوده است . تا اینکه بتواند بهتر و درست تر زندگی کند تفاوت خودشناسی امروز با خودشناسی در گذشته دراین است که خودشناسی در گذشته شامل مباحث فلسفی و دینی بود و اخیرا وارد حیطه علم شده است و روان کاوی سهم بزرگی در خودشناسی دارد . خصوصا نظریات زیگموند فروید , کارل یونگ و کارن هورنای کمک بزرگی در زمینه خودشناسی از طریق خودکاوی نموده اند .

سوالی که من مطرح کردم این بود که خودشناسی چه کمکی به موفقیت می کند ؟

اولین مقوله ای که در خودشناسی مطرح می شود ؛ خود آگاهی می باشد . در خود آگاهی ما نه تنها به ویژگی های ظاهری و جسمانی و شغلی می پردازیم بلکه پا را فراتر می گذاریم و به لایه های پنهان و درونی افراد می پردازیم که این اقدامات بوسیله تکنیک های خاصی در روان شناسی و روان کاوی انجام می گیرد و در اینجاست که افراد متوجه می شوند در لایه های پنهانی وجود آنها نه تنها تیرگی ها و تلخی ها نهفته است بلکه در آنجا بسیاری از ویژگی های خوب و مثبت و استعدادها نهفته است . اینجاست که ما می گوییم خودشناسی به موفقیت کمک می کند . بطور مثال در دوران نوجوانی بخاطر خندیدن مورد سرزنش قرار می گرفتم ولی همین ویژگی من را در برابر سختی ها و فشارهای زندگی مقاوم می کرد و واقعا یک موهبت خدا دادی بودکه از من مراقبت می کرد و باتوجه به بلاها و سختی های زندگی ام اگر این ویژگی را نداشتم بقول معروف هفت کفن پوسانده بودم . متأسفانه بخاطر دیدگاه غلطی که در ارتباط با خنده زن وجود داشت من درگذشته خودم را سرزنش می کردم ؛ اما بعد از اینکه خودشناسی انجام دادم و باور اشتباه خودم را که ناشی از الگوهای غلط تربیتی بود عوض کردم این ویژگی را نه تنها حذف نکردم بلکه آنرا در خودم حفظ کردم و خود این ویژگی در روابط من و حتی سلامتی من نقش بسیار مؤثری دارد و یک موفقیت به حساب می آید .

لطفا بررسی کنید ببیند چه ویژگی های مثبتی در شما وجود دارد که از دید خانواده و فرهنگ و جامعه نکوهش می شود آنها را روی کاغذ بنویسید و هرروز با آنها برای خودتان عبارت تأکیدی بنویسید و تکرارکنید آن ویژگی ها در شما به مرور زمان نقش ببندد و برای شکوفاتر کردن آنها اقدامات عملی انجام دهید.

خودشناسی – خودکاوی – راز درون – شهناز غفاری

 

 

درباره نویسنده: شهناز غفاری

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *