خودشناسی

خودشناسی چه کمکی به موفقیت می کند؟

خوشناسی یعنی اینکه فرد شناختی همه جانبه نسبت به خودش داشته باشد . خودشناسی یعنی اینکه فرد بتواند نسبت به جسم , روح و روان خودش شناخت پیدا کند .

خودشناسی یعنی آگاه شدن فرد نسبت ویژگی های جسمانی ؛ اینکه فرد بداند آیا جسم سالم دارد یانه ؟

آیا به لحاظ ژنتیکی مشکلاتی دارد یانه ؟ یا اینکه تغییرات هورمونی در او چه اثراتی را به دنبال دارد ؟

به لحاظ مزاج چگونه است ؟ جسم او چه مشکلاتی دارد و بایست چه اصلاحاتی انجام دهد ؟ خودشناسی به لحاظ جسمی و فیزیکی به ما کمک می کند جسم سالمتری داشته باشیم.

اما خودشناسی در بعد روانی چگونه به موفقیت کمک می کند ؟ زمانی که شما از طریق خودشناسی اقدام به شناخت خودتان می کنید می توانید دوران کودکی خودتان را بررسی کنید و اینکه متوجه شوید والدین شما چگونه روی شما اثر گذاشته اند و شما از آنها چه الگوها و باورهایی با خودتان حمل می کنید که در زندگی کنونی شما اثر گذار است مثلا اگر والدین شما احساس بی کفایتی را به شما منتقل کرده اند قطعا این احساس می تواند در زندگی خانوادگی و شغلی شما اثر منفی بگذارد .

خوشناسی به شما کمک می کند الگوها و باورها را بشناسید و تغییراتی در آنها انجام دهید تا اینکه آن الگوها مزاحم پیشرفت شما نباشند . از طریق خودشناسی شما ترمزهایی که مانع پیشرفت تان می باشد را خواهید شناخت , افکار منفی را خواهید شناخت . افکار منفی و باورهای نادرست باعث می شود که ما نتوانیم در زندگی احساس آرامش کنیم مثلا اگر ما در کنار مادری افسرده بزرگ شده باشیم بطور ناخودآگاه ازالگوی درخود ماندگی استفاده می کنیم وقدرت ریسک وخلاقیت را نخواهیم داشت . یا اگر کنار پدر و مادری مستبد بزرگ شده باشیم ممکن است دارای شخصیتی مهرطلب باشیم که این شخصیت مانع از این می شود موقعیت های نامناسب را در زندگی امان از خود دور کنیم ممکن سالیان دراز در کنار همسری تحقیر کننده و مستبد زندگی کنیم چون مهر طلب هستیم و خودشناسی کمک می کند که شما این الگوهای رفتاری اشتباه را بشناسید و اقدام به تغییرات درونی کنید مثلا اگر شخصیت مهر طلب دارید یک شخصیت نرمال و متعادل برای خودتان بسازید . یا اگر باورهایی دارید که خودکم بینی را درشما ایجاد می کند این خود کم بینی می تواند بر شغل و حرفه شما اثر منفی بگذارد واز طریق خود شناسی می توانید نگرش خودتان را نسبت به خوتان مثبت کنید و باورهای منفی را به مثبت تبدیل کنید البته تمام این کارها نیازمند یادگیری مهارت خودشناسی است و مهارتهایی مثل عزت نفس به بازسازی شخصیت شما کمک می کند .

 

درباره نویسنده: شهناز غفاری

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *