خودشناسی

خودشناسی

خودشناسی به این معناست که می تواند به درون نگری شخص کمک کند .اما اینکه درونگری چه فایده ای برای انسان دارد بایست در مورد آن صحبت شود .خودشناسی شاید به این ذلیل که با مفاهیم انتزاعی پیوند خورده است , ممکن است بعضی جاها درک آن سخت باشد و برای همین من سعی کرده ام این واژه را به جایگاه علمی و تجربی و ملموس نزدیک نمایم .

هرچند که گاهی وقتها که خودشناسی به روش فرویدی پیوند می خورد و برای واکاوی شدن فرد از ناخودآگاه استفاده می شود بازهم به مفاهیم انتزاعی نزدیک می شویم .

بنابراین خود اصطلاح خودشناسی مستعد انتزاعی بودن هست , هرچند که تلاش من این است که خودشناسی عینی تر و ملموس تر واقع شود.

خودشناسی را هم می توان درجایگاه انتزاعی و فلسفی بررسی کرد و هم در جایگاه علمی زمانی که فردبامتدهای علمی نزذ یک متخصص روان شناسی خودش را مورد واکاوی قرار می دهد در جایگاه علمی به تجزیه و تحلیل خودش می پردازد .

و حالااگر همین شخص بخواهد به اعتقادات و نگرش خودش نسبت به جهان هستی بپردازد و به شناخت و نگرش و هویت دست پیدا کند خودشناسی درجایگاه دینی یا فلسفی قرار می گیرد .

و به مباحث فراطبیعی کشانده می شود که یک متخصص روان شناسی نوین درآن ورود نمی کند .

چون روان شناسی نوین آنچه را که در حیطه تجربه قرار می گیرد قبول می کند چه بسا اینکه مباحث مربوط به ناخودآگاه فروید را نیز به همین دلیل از حیطه روان شناسی علمی خارج نموده اند هرچند که ما همانطور که نمی توانیم منکر مفاهیم انتزاعی چون خداوند و فرشتگان و روح شویم نمی توانیم منکر مفاهیمی چون ناخودآگاه و ضمیر ناهوشیار شویم و خودشناسی یعنی اینکه شخص در تمامی جنبه ها خودش را بررسی کند و تا اینکه متوجه شود درچه جایگاهی قرار دارد ؟ آیا به لحاظ روانی دارای سلامت هست ؟  به لحاظ جسمانی چطور؟آیا به لحاظ فلسفی و چیستی و چگونگی زندگی به یکپارچگی و انسجام رسیده است ؟ یا اینکه تقلیدوار درحیطه های فلسفی و معنوی غوطه ور است یا اینکه هنوز در سردرگمی هست و به یکپارچگی درونی نرسیده است ؟ خودشناسی به ما یک نقشه روشن و مشخص از جنبه های مختلف وجودی امان می دهد و کمک می کند که طبق این نقشه زندگی و اهداف و برنامه های خودمان را تنظیم کنیم و درچه جهتی حرکت نماییم.

درباره نویسنده: شهناز غفاری

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *