خودکاوی و خودشناسی

خودکاوی و خودشناسی ازدیدگاه کارن هورنای رادر وب سایت راز درون دنبال کنید .

غرورهای عصبی نقش بسیار مهمی در روابطشخص عصبی دارند که در این مقاله به بخشی ازآنها خواهیم پرداخت

خودکاوی و خودشناسی در تیپ های عصبی شخصیت و اثرات آنها در روابط :

جریانات درونی تأثیر بسیار قاطع در روابط بادیگران دارد و روابط نیز به نوبه خود در جریانات درونی و تشدید ساختمان عصبیت نقش مهمی بازی بازی می کند .آنجایی که شخص می خواهد برتر ازدیگران باشد و بردیگران تسلط پیدا کند مسأله روابط انسانی پیش می آید . هرچند که منشأ غرورهای عصبی درونی می باشد , اما می تواند متوجه دنیا و مردم دنیا باشد .خودکاوی و خودشناسی به شما نشان می دهد که همین غرورهای عصبی در روابط باعث حساسیت , کج بینی ها و ناهنجاری ها دررابطه شخص با دیگران می شود ؛ هریک از جریانات ذهنی حالت معکوس به خود می گیرد و روابط شخص با دیگران را تحت تأثیر قرار می دهد . در خودکاوی و خودشناسی از دیدگاه کارن هورنای تأثیرات غرور عصبی را بر روابط اینگونه بر می شمارد :

اولین تأثیر غرور عصبی این است که شخص را از دیگران دور می کند و به خودش مشغول می کند . این خود مشغولی به معنی ” خود مرکزیت ” , ” خودخواهی ” یا ” سودجویی ” نیست . شخص عصبی ممکن است بشدت سودجو و خودخواه باشد , یا ابدا به دنبال منافع خودش نباشد . سودجو بودن یا نبودن از علائم مشخصه عصبیت نیست . منظور از ” خود مرکزیت ” در مورد آدم عصبی آن است که وی خیلی درلاک خودش فرو رفته باشد , همه چیز را از دریچه چشم خودش نگاه می کند و تنها به خودش می پردازد .

چنین حالتی ممکن است به ظاهر مشهود نباشد . یعنی گاهی می بینیم شخص عصبی به دیگران کمک می کند , به فکر دیگران است , معاشرت و آمیزش دارد . اما در همه این وارد وجود خودش مطرح است . هرکاری می کند برای تأیید تصویر ایده آلی ای است که از خود دارد ؛ و برای ارضاء غرورهای خودش می باشد . خدماتش به حکم بایدها یا انتظارات عصبی است که از خودش دارد . خلاصه اینکه شخص عصبی غرق در غرورهای خودش می باشد . و به دور آنها یک دیوار دفاعی کشیده است که نه می گذارد که کسی وارد دنیای اسرار آمیز و محرمانه وی گرددو نه خودش از آن بیرون می رود . در نتیجه از لحاظ عاطفی و معنوی با دیگران فاصله و نا آشنایی دارد؛ نمی تواند دیگران را آنطور که هستند به عنوان افرادی با حقوق خاص خودشان بپذیرد .

خودکاوی و خودشناسی – کارن هورنای – راز درون – شهناز غفاری

 

درباره نویسنده: شهناز غفاری

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *