خودکاوی و خودشناسی

خودکاوی و خودشناسی از دیدگاه کارن هورنای را در وب سایت راز درون دنبال کنید.

خودکاوی و خودشناسی مهارتی می باشد که به فرد برای رسیدن به آرامش و موفقیت کمک می کند.

خودکاوی و خودشناسی در نظریات کارن هورنای جایگاه ویژه ای دارد و طبق نظریه کارن هورنای فرد توانایی خودکاوی را دارد.

یکی از سخت ترین کارها , رویارویی واقعی با خویشتن و تجزیه وتحلیل روانی یکفرد توسط ” خود ” اوست.

” خود کاوی و خودشناسی “به فرد این توانایی را می دهد که با نیروی خرد و روشن بینی اماق وجود خود را بکاود و از چیستی و چرایی رفتارهای خود اطلاع حاصل کند .

” خودکاوی و خود شناسی ” به انسان این توانایی را می دهد که با نیروی خرد و روشن بینی اعماق وجود خود را بکاود و از چیستی و چرایی رفتارهای فرد اطلاع حاصل کند .

” خود کاوی و خود شناسی ” ضرورتی بسیار برای همه ی انسان هاست که با آن می توانند تلاشی پرثمر برای شناخت فردی و ساماندهی شخصیت را آغاز کنند.

در قرنی که افراد از خودشان فرار می کنند و به راهکارهای سطحی و کاذب پناه می برند ” خود کاوی و خودشناسی انسان را با تمایلات و اندیشه هایش آشنا می کند تا رهسپار تلاش سازنده برای رشد و تعالی خودش شود .

با توجه به اینکه بیشتر مشکلات عصبی در کودکی شکل می گیرد ؛ باید با ذهنی روشن به تحلیل تضادهای درونی گام برداشت .

شناخت انواع تیپ های عصبی شخصیت یکی از نظریه های مهم کارن هورنای می باشد که به خودشناسی افراد کمک چشمگیری می کند .

بایدها و دیکتاتورهای درون در انواع تیپ های عصبی کم یا بیش یک مقدار تأثیرات کلی و مشخص دارند و احساس قید و فشار می کنند . و هر قدر این احساس شدیدتر باشد , شخص بیشتر خود را مجبور می بیند که رفتار و اعمالش آنطور باشد که بایدها و دیکتارها می خواهند باشد و هرقدر این ااین احساس قید و فشار این است که شخص احساس خستگی و کوفتگی دائمی می کند .یا احساس گیر افتادگی , تشویش و بی حوصلگی می نماید .

من در مقالات قبلی در مورد تیپ های شخصیتی نوشته ام و زمانی که افراد با دقت به مطالعه این مقالات می پردازند متوجه ویژگیهای تیپ های عصبی خواهند شد و اینکه غرورهای عصبی با انواع و اقسام فشارها

باعث فشار و استرس در شخص می شوند و افراد از طریق مطالعات می توانند به شناخت و مدیریت کردن این غرئرهای عصبی ذز خودشان بپردازند البته در بعضی افراد عمق این فشارهای ناشی از غرورهای عصبی بقدری زیاد است که بایست با کمک حرفه ای افراد متخصص به دروان آنها بپردازند .

 

 

درباره نویسنده: شهناز غفاری

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *