خودکاوی

خودکاوی و خود شناسی

خودکاوی و خودشناسی

خود کاوی و خود شناسی از دیدگاه کارن هورنای را در وب سایت راز درون دنبال کنید .

 خود کاوی و خود شناسی کارن هورنای توضیح می دهد که شخصیت عصبی انرژی زیادی صرف توجیه ، ارضا و ابراز انتظارات خود می کند.

 

خود کاوی و خود شناسی به ما این امکان را می دهد که عطش های عصبی را بشناسیم .

یک شخصیت عصبی چون از خودش انتظارات زیادی دارد اگر در برآورده شدن انتظارات خودش شکست بخورد عکس العمل و واکنش شدیدی ازخودش نشان می دهد . علت اصلی آن این است که از شکست یک هراس دائمی دارد . و اگر شکست بخورد دچار عصبانیت و خشم می شود چون از خودش توقع و انتظار شکست خوردن را ندارد .زمانی که خشم وعناد به این شکل سرکوب می شود فرد دچار امراض و ناراحتی های ” سایکوسوماتیک ” می شود .( امراضی جسمانی که ریشه و علت آنها روانی است ).خود کاوی و خود شناسی امکان شناخت این فشارهای عصبی را در اختیار ما قرار می دهد .

ممکن است احساس خشم وعناد و عصبانیت , آزادانه و با صراحت ابراز شود , یا لااقل شخص برخلاف م.رد قبل آنها را آگاهانه حس کند . در این موارد هرچه خشم وعناد غیر منطقی تر باشد شخص بیشتر می کوشد تا خطائی را که نسبت به او شده است مبالغه آمیز و شدید جلوه دهد و خطاکار را مستوجب خشم و عناد خود تصور کند و بخواهد از او انتقام بگیرد . گاهی شخص خشم وعناد خود را با صراحت ابراز نمی دارد ؛ بلکه می کوشد تا خود را چنان از رد شدن توقعاتش رنجور و بیچاره نشان دهد که طرف احساس پشیمانی و تقصیر کند .

در حقیقت رنجور نمایی وسیله ای است برای سرزنش دیگران و اینکه دیگران خود را سرزنش کنند و این شکلی غیر مستقیم است برای انتقام گرفت از آنها .

بد نیست گاهی که احساس خشم وعناد نسبت به دیگران می کنیم از خود بپرسیم که آیا خشم و عناد ما متناسب با خطایی که طرف نسبت به ما مرتکب شده است هست یا نه ؟ واگر دیدیم که نیست باید بگردیم ببینیم چه توقع عصبی در ما وجود داشته است که عدم رعایتش بوسیله دیگری تا این حد در ما خشم و عناد تولید کرده است . خودکاوی و خودشناسی کارن هورنای دقیقا به ما این را می گوید که ریشه آن خشم و عناد را بایست در درون خودمان جستجو کنیم بخاطراینکه میزان آن از یک حد تعادل خارج شده است .

خودکاوی و خودشناسی از دیدگاه کارن هورنای

 

2 پاسخ
  1. علی
    علی گفته:

    با سلام. مطالب بیان شده خوب، مفید و تخصصی است. و اگر پیرامون برخی مطالب توضیح بیشتری بیان شود بسیار کاربردی تر خواهد بود. با تشکر

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *