خودکاوی و خود شناسی

خودکاوی و خودشناسی یعنی روشن کردن چراغ آگاهی نسبت به خودتان که بتوانید مسیر زندگی را درست تر دنبال کنید .

مقالات خودشناسی و خودکاوی را از دیدگاه کارن هورنای در وب سایت راز درون دنبال کنید

خودشناسی و خودکاوی برای هر شخصی امکان پذیر می باشد و بقول کارن هورنای این امکان برای همه انسان ها وجود نداشته است که در یک محیط خانوادگی امن رشد کرده باشند و برای همین اگر افراد اقدام به خود کاوی و خود شناسی کنند بهتر از هرکسی می توانند شخصیت های عصبی که در درون آنها شکل گرفته را بشناسند .

در ارتباط با  غرورهای عصبی در مقالات قبل پرداخته شده است .

سؤالی که کارن هورنای مطرح می کند این است که : آیا از لحاظ بهبود و آرامش شخص عصبی بهتر است دیگران توقعات و انتظارات اورا برآورده کنند یا نه ؟

جواب این است که قبول یا رد توقعات او اساسا زیاد فرق نمی کند . در هر حال شخص عصبی آدمی است ناراحت , ناسازگار و ناراضی , اگر انتظاراتش را برآورید به یک علت ناراحت می شود و اگر بر نیاورید به علت دیگر, زمانی که شخص عصبی اقدام به خودکاوی و خودشناسی می کند و در مرحله ای قرار می گیرد که می تواند احساس مسئولیت کند , به نفع او خواهد بود که انتظاراتش را برآورده نکنیم .

شخص عصبی چگونه توقعات و انتظارات عصبی خودش را برآورده می کند ؟

برای ارضاء و تأمین توقعات و انتظارات عصبی , شخص راه ها و وسایل متفاوت به کار می برد : سعی می کند با مهم جلوه دادن خود جلب توجه دیگران را بنماید ؛ دیگران را خشنود و راضی نگه دارد ؛ فریبندگی نماید و وعده و وعید بدهد ؛ برای دیگران وظایف و تعهداتی بتراشد , ممکن است خودش را به رنجوری و بیچارگی بزند , یا تظاهر به عشق و دوست داشتن کند . گاهی هم بازور وتهدید انتظارات خود را اعمال می کند . از میزان انرژی و کوششی که شخص صرف توجیه , ارضا و ابراز انتظارات خود می نماید می توان فهمید که تا چه حد تحقق آن توقعات و انتظارات برایش اهمیت دارد .

یکی از نتایج بسیار مخرب توقعات عصبی احساس نارضایتی از زندگی است و به دنبال احساس نارضایتی , حسادت و بی عاطفگی .تأثیر مخرب دیگر توقعات عصبی احساس خستگی و تنبلی مزمن است اعم از اینکه مشهود باشد یا نه . چنین تنبلی و خستگی به علت فلج شدن انرژها و عدم هماهنگی و تشتت نیروهای معنوی می باشد .

کارن هورنای – خودکاوی و خودشناسی – راز درون – شهناز غفاری

 

 

 

 

درباره نویسنده: شهناز غفاری

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *