خودکاوی

خودکاوی

خودکاوی یعنی چه ؟ خودکاوی چه کمکی به خودشناسی می کند ؟ خودشناسی چه کمکی به شما در زندگی می کند ؟

خودکاوی یکی از مفاهیم علمی می باشد که کارن هورنای ( روان کاو ) از آن بسیار استفاده نموده است و همانگونه که از اسم آن برمی آید , خودکاوی یعنی اینکه خودت را مورد کنکاش قرار بده , خودت را بررسی کن .

کارن هورنای برای اینکه بتواند بیماران خودش را مداوا کند با مطرح کردن یکسری سؤالات , پیشینه خانوادگی و محیط خانوادگی فرد را مورد بررسی قرار می داده است بخاطر اینکه ایشان مثل فروید در مورد مشکلات روحی و روانی فقط به مسائل درون فردی نمی پرداخت بلکه معتقد بود که عوامل محیطی خصوصا خانواده در ایجاد رفتارهای نابهنجار نیز نقش دارند .

اگر که شما در درون خودتان احساس ناخشنودی و نارضایتی دارید و مدام درگیر احساسات بد و منفی هستید لازم است که با کمک یک روان درمانگر خودتان را مورد کنکاش قرار دهید .

اگر بخاطر افکار منفی و ناراحتی های درونی از خودتان فرار می کنید این را بدانید که یک روزی خواهد رسید که چاره ای نخواهید داشت جز اینکه به کند و کاو خودتان بپردازید و اگر این کار را انجام ندهید مبتلا به دردهای فیزیکی نیز خواهسد شد . ونهایتا برای آرامش خودتان ناچار هستید از یک روان پزشک کمک بگیرید و ممکن است  مجبور به خوردن داروهای اعصاب شوید که مصرف دارو مشکل شما را حل نخواهد کرد و اعتیاد دارویی برایتان بوجود خواهد آمد .

آیا می توان خودکاوی را به تنهایی انجام داد ؟

کارن هورنای در کتاب خودکاوی می گوید: هرشخصی ابتدا لازم است که توسط یک متخصص خودکاوی را بیاموزد اما خودکاوی یک مهارتی می باشد که انسان نیاز دارد آنرا یاد بگیرد .

خود کاوی چه کمکی به خودشناسی می کند ؟ زمانی که شما خودکاوی انجام می دهید نسبت به مسائل درونی خودتان شناخت پیدا می کنید ؛ توانایی ها و ضعف های خودتان را می شناسید و متوجه ویژگی های منحصر به فرد خودتان می شوید و این موارد یعنی خودشناسی .

خودشناسی چه کمکی به شما می کند ؟ زمانی که شما نسبت به خودتان شناخت پیدا کردید بهتر می توانید به رشد و پیشرفت خودتان کمک کنید .

من در گذشته هرجایی که مساله ایی پیش می آمد دچار خشم می شدم و نمی توانستم هیجانات منفی و پرخاشگرانه خودم را مدیریت کنم .

از طریق خودکاوی متوجه شدم که من خشم های فرو خورده زیادی را بخاطر شرایط خانوادگی ام داشته ام و بخاطر همین زود از کوره در می رفته ام و زمانی که من نسبت به خودم شناخت پیدا کردم ؛ آرام آرام

مهارت کنترل خشم را آموختم و تغییراتی در تغذیه خودم بوجود آوردم .

بنابراین خودکاوی یک مهارت بسیار ضروری است که فرد برای رسیدن به یک شخصیت متعادل بایست آن را بیاموزد .

 

درباره نویسنده: شهناز غفاری

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *