خود ناتوان سازی

خود ناتوان سازی

خود نانوان سازی یک راه حل دربرابر مشکلات سخت زندگی است . اما آیا این یک راه حل مناسب است ؟

آیا می تواند به شخص کمک کند. مهارت های زندگی را در وبسایت راز درون دنبال کنید .

خود ناتوان سازی را افراد زمانی انتخاب می کنند که احساس می کنند در آن شرایط کاری از دست آنها بر نمی آید . و در این روش عزت نفس فرد بیشتر آسیب می بیند بخاطر اینکه فرد خودش را مغلوب شرایط می بیند . در زندگی مواقعی پیش می آید که شما باید به خودتان فرصتی بدهید . اینکه گاهی وقت ها ما سعی کنیم خودمان را نیروی مافوق بشری جلوه بدهیم و تن به مبارزه های زیادی بدهیم می تواند مخرب باشد . در چنین شرایطی برای اینکه به سمت خود ناتوان سازی پیش نروید بهتر است هدف های کوچکتری برای خودتان در نظر بگیرید که در آن هدف ها موفق شوید و در این حالت شما می توانید عزت نفس خودتان را بهبود ببخشید بخاطر اینکه موفقیت های کوچک باعث تقویت عزت نفس شما خواهد شد و.

وقتی از خود ناتوان سازی در حد اعتدلال و سنجیده استفاده شود , میتواند یک راهبرد مقابله ای مؤثر باشد .

اگر از خود ناتوان سازی بعنوان شیوه متداول در زندگی خود استفاده کنید به طور قطع دچار مشکلاتی خواهید شد . مانند سایر مهارتها بایست از خود ناتوان سلزی بطور انعطاف پذیری استفاده کرد . وقتی شما برای مقابله با شکست های خود ؛ بیش از اندازه از راهبرد خود ناتوان سازی تکیه کنید ؛ متحمل آسیب های فراوانی می شوید .

یکی از معایب خود ناتوان سازی این است که اغلب به برداشت های منفی منجر می شود . معمولا دیگران متوجه توجیهات و بهانه های شما خواهند شد و نظر خوبی نسبت به شما که دست به توجیه می زنید ندارند

عیب دوم خود ناتوات سازی آن است که کم کاری را در فرد تقویت می کند . ما می توانیم با انتخاب اهداف ساده وخطر نکردن ؛ خود را از روبر شدن یا محدودیت های توانایی هایمان محافظت کنیم.

افراد کم کار بااسترس کمتری مواجه می شوند زیرا ذیگران هر گز از آنها انتظاری نخواهند داشت . اما کم کاری به قیمت تضعیف عزت نفس افراد تمام می شود .

عیب سوم این است که به این سبک یعنی خود ناوان سازی عادت کنید.

مهارت مقابله خود ناتوان سازی : تعادل درستی بین خودناتوان سازی و مسئولیت پذیری ایجاد کنید .

درباره نویسنده: شهناز غفاری

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *