خودکاوی

خود کاوی و خودشناسی

خود کاوی و خودشناسی

مهمترین و ضروری ترین مهارت برای انسان می باشد که به موفقیت های شخص کمک چشمگیری می کند.

خود کاوی و خودشناسی یکی از مباحث اصلی از دیدگاه کارن هورنای می باشد که می توانید مقالات مربوطه را دروب سایت راز درون دنبال کنید .

خود کاوی و خودشناسی  از دیگاه کارن هورنای این سؤال رامطرح می کند ؛ این است غرور عصبی در یک شخص ؛ فرد را به چه میزانی در خیالبافی هایش پیش می راند ؟

جواب این سؤال این است که باتوجه به این که غرور های عصبی مانند یک دیکتاتور در وجود فرد آشیانه کرده است ؛ توقعاتش گاهی اوقات از حد و امکان شخص خارج می شود و با توجه به میزان آسیبی که شخص در دوران کودکی دیده است میزان حکمرانی این دیکتاتورهای درونی نیز متفاوت است .

خود کاوی و خودشناسی به فرد کمک می کند که میزان شدت آسیب پذیری مشخص شود .

به همان میزانی که شخص “خود واقعی ” را ضعیف تر و کم رشدتر کرده باشد ؛ پناه بردن به ” خود ایده آلی ” بیشترمی شود و این “خود آیده آلی ” یعنی همان دیکتاتور درونی بیشتر بر شخص حکومت می کند و دستوراتی که صادر میکند شدت آنها بیشتر است .

مثلا شخصی بنام احمد که در دوران کودکی بشدت مورد تحقیر و آزار واذیت قرار گرفته است و خودش شخصیت عصبی پرخاشگرانه ای را درپیش گرفته است و دریک سازمان دولتی رئیس می باشد همه چیز را از کارمندان خود در حد کمال می خواهد و اگر کسی از دستوراتش سرپیچی کند بشدت مورد تنبیه و تحقیر قرار می گیرد .

یا شخصی بنام رویا که بشدت مورد بی مهری والدین بوده است و به تازگی متأهل شده است . نیازهای مهرطلبی او از همسرش در حدکمال است و کوچکترین بی مهری از طرف همسر اورا بشدت ناراحت می کند و هزار ویک ترفند به کارمی بردکه محبت همسرش را به سمت خودش جلب کند و چون عطش مهر طلبی اش شدید است بازهم کوچکترین بی توجهی همسر او رابشدت ناراحت و گله مند می کند .

یا شخصی بنام مسعود که بشدت دوری گزین است ؛ رفتارها و بی مهری های دیگران سبب می شود که نسبت به خودش احساس بدی پیدا کند و بجای اینکه دنبال راه حل مناسب برای ارتباطات خود بگردد قید ارتباط برقرار کردن با دیگران را می زند ، چون از نظر چنین شخصی همه افراد ظالم و آسیب زننده هستند.

متأسفانه این دیکتاتور درونی برای سرزنش کردن شخص عصبی ترفندهای مختلفی بکار می برد بطور مثال فردی که ازخودش توقع دارد بیش ازحد فعال وپرکار باشد چون غرور عصبی او چنین نیازی را در وی به وجود می آورد ، چنین شخصی بخاطر این که غرور عصبی اش توقع دارد شخص بیش از حد کار کند بطور ناخودآگاه گزینه فراموش کاری را انتخاب می کند که بتواند پاسخ مناسبی به تنبلی خودش بدهد .

واز شر کارکردن خودش را رها کند . مثلا جوانی که خودش را فوق العاده باهوش می پندارد وقتی درکنکور رد می شد می گوید بدشانسی آوردم . یعنی اینکه شخصیت های عصبی در کل چون نمی توانند پاسخ گوی

درباره نویسنده: شهناز غفاری

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *