ضمیر نا خودآگاه و ذهن

ذهن آرام

براساس تجربیات شخصی خودم مراقبه یکی از راههای بسیار مهم برای انجام خودکاوی می باشد به این دلیل که وقتی شخص مراقبه انجام می دهد و بعد از آن اقدام به خودکاوی می کند چون ذهن آرامتر است بهتر می وتواند مسائل درونی خودش را ببیند و به بررسی و تجزیه وتحلیل آنها بپردازد .

آلفا سطح شفا بخش ذهن است.

افراد با انجام این تکنیک می توانند یک ذهن آرام را تجربه کنند.

آلفا یکی از تکنیک هایی است که فرد می تواند ازطریق آن به آرام سازی ذهن بپردازد و ذهن آرام فرد را برای خودشناسی آماده می کند.

برای رفتن به سطح آلفا و تجربه ذهن آرام

-_نخست روی صندلی ، مبل یا هر وسیله نرم و راحت آرام و آسوده بنشینید . بهتر است تکیه گاهی داشته باشید و پشت تان راست باشد .چشمانتان راببندید و نفسی آرام وعمیق بکشید . همان هنگام که نفس تان را به آهستگی بیرون می دهید تصویر عدد سه را در ذهنتان ببینید و در دلتان بگویید :” سه , سه , سه ” .

همینکار را با عدد دو و سپس با عدد یک انجام دهید .اینک باید احساس آرامش کنید ؛ اگر چنین نبود , دوباره تلاش کنید و این بار به اعداد توجهی ویژه نشان دهید .

آنها را واضح تر و روشن تر ببینید و به رنگی که دوست دارید در آورید این کار تمرکز شما را بیشتر خواهد کرد و درشما آرامش خواهد آفرید .
-نفس عمیق دیگری بکشید و هنگام بازدم واژه آرامش را آرام و آهسته چند بار در دلتان تکرار کنید .احساس کنید با هر بازدم , آرامش شما عمیقتر می شود . در گام بعد , شمارش وارونه را از شماره ۱۰ شروع کنید و تاشماره یک پیش بروید . باهر شمارش وارونه احساس کنید آرامش تان بیشتر می شود تا به راستی چنین شود .
_اینکه چقدر در سطح آلفا بمانید و در این سطح چه بکنید به خودتان بستگی دارد . شاید دوست داشته باشید تا هنگامی که تنش و استرس تان از بین برود برای مدتی کوتاه در این سطح بمانید یا اینکه بخواهید در این سطح از نیروهای خلاق خود بهره برداری کنید و گره از مشکلات و مسائل دشوارتان بگشایید .
واما برای بیرون آمدن ازسطح آلفا تنها کافی است از یک تا پنج بشمارید و هنگام شمارش دردل

بگویید :” هرگاه در شماره پنج پلک چشمانم باز کنم , هوشیار و بیدار خواهم بود و حالم بسیار بهتر از گذشته خواهد بود .”

مانند هر مهارت دیگر با تمرین بیشتر در رفتن به سطح آلفا ماهرتر خواهید شد ؛ تا آنجا که در نهایت تنها با بستن چشمها و کشیدن نفس عمیق و شمارش وارونه کوتاه به سرعت در سطح آلفا قرار خواهید گرفت .

برگرفته از کتاب : کنترل ذهن

نویسنده : خوزه سیلوا .

 

 

درباره نویسنده: شهناز غفاری

مطالب زیر را حتما بخوانید

3 دیدگاه

  1. بسیار عالی بود من در هر شرایط استرس زا و بحران روحی این تکنیک رو اجرا میکنم واقعا آروم میشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *