ذهن موفق

ذهن موفق

ذهن موفق ازنظر هرکسی می تواند تعریف خاص خودش را داشته باشد و از نظر من ذهن موفق تعریف خاص خودش را دارد.

ذهن موفق بر اساس مطالعات و تجربیات من :

ذهن موفق ازنظر من یعنی ذهنی که بتواند برای ما آرامش بدنبال داشته باشد .

چرا من این تعریف را از ذهن موفق ارائه می دهم ؟

به این دلیل که بعد از خودکاوی و خودشناسی , متوجه شدم ذهن بهم ریخته برای من به ظاهر موفقیت را به دنبال داشته است , اما آرامش و خرسندی درونی را به همراه نداشته است .

ذهنی که درگیر اتفاقات ناخوشایند گذشته بود بوسیله تداعی هایی که صورت می گرفت یکسری اطلاعات تلخ و اشتباه را به مغز مخابره می کرد و مغز نیز برای ترشح یکسری هورمونها دستوراتی را صادر می کرد و هورمونهایی که دربدن ترشح می شد من را درحالت جنگ یا گریز قرار می داد و به مرور زمان در خودم احساس خستگی , فرسودگی , خشم , …..می کردم

بنابراین من یک ذهن موفق ناکامل داشتم چون در برخی جنبه ها مثل تحصیلات من موفق بودم اما در زمینه مسائل درونی ناموفق بودم چون مدام درحال خود خوری بودم و آرامش و خرسندی درونی نداشتم .

قبل از خودکاوی و خودشناسی فکر می کردم ذهن موفق یعنی اینکه در کنکور رتبه عالی بیارم , اما زمانی که من در زمینه تحصیلات موفق بودم یا اینکه یک زن خانه دار بسیار موفقی بودم اما به لحاظ درونی آرامش نداشتم .

ذهن من اتفاقات تلخ وناگوار را در ناخودآگاه من به ثبت رسانده بود و زمانی که مسائل شبیه اتفاقات گذشته برای من رخ می داد این دهن مسائل کنونی را با مسائل گذشته پیوند می زد و من را در حالت بسیار ناخرسند و ناراحت قرار می داد .

بطور مثال : زمانی که من تصمیم گرفتم پوشش دلخواهم را داشته باشم , ذهن من این پوشش را به پوشش دوران کودکی ام ربط می داد و چون در دوران نوجوانی بابت پوششم تحقیر و سرزنش شده بودم و در زمان حال با وجودی که کسی نبود سرزنشم کند , خودم , خودم را سرزنش می کردم و احساس گناه و ترس را در خودم ایجاد می کردم .

این ذهن , ذهن موفق نبود برای اینکه مدام من را به لحاظ درونی دچار ناامنی و ترس می کرد و منبع تغذیه ذهن من ضمیر ناخودآگاهم بود .

زمانی که از طریق خودکاوی صندوقچه ناخودآگاه را باز کردم و ریشه اضطراب ها را مشخص کردم توانستم ذهن خودم را مدیریت کنم و زمانهایی که ذهن من اتفاقات امروز را با مسائل گذشته پیوند می زند از طریق تکنیک های خاص ارتباط آنرا با گذشته قطع می کنم و ذهنم را درمسیر درست قرار می دهم که بتواند پیامهای درست را مخابره کند .

از این طریق می توانم خودم را از تنش ها و اضطراب هایی که ریشه در گذشته دارد رها می کنم و آرامش و تعادل درونی را برای خودم بوجود می آورم .

برای من این یعنی ذهن موفق .

درباره نویسنده: شهناز غفاری

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *