راز درون

راز درون

شهنازغفاری هستم محقق و مدرس راز درون . مقاله تیپ های شخصیتی ” ام بی تی آی “

راز درون مانند یک گنج پنهان است که شما چنانچه به راز درون خود پی ببرید خواهید توانست به انسانی کاملا متفاوت تبدیل شوید .

راز درون را در وب سایت راز درون دنبال کنید .

چرا اینگونه رفتار می کنیم ؟

مبنای تیپ شخصیتی ” ام بی تی آی ” چهارجزء یا چهار بعد دارد که عبارتند از : اشخاص چگونه انرژی می گیرند ؟ چه نوع اطلاعاتی را طبیعتا متوجه می شوند و به خاطر می سپارند ؟ چگونه تصمیم می گیرند ؟ و چگونه دوست دارند دنیای بیرون از خود را سازمان دهی کنند ؟ همان طور که ملاحظه می کنید این ابعاد با جنبه مهمی از زندگی سروکار دارد و به همین دلیل است که تیپ شخصیتی , رفتار ما و رفتار دیگران را شناسایی می کند . تیپ های چهارگانه راز درون را بر ما به این شکل آشکار می کند هرکس برحسب ذات و نهاد خود گرایشی به یکی از آنها دارد .

برحسب اینکه فرد درون گرا باشد یا برون گرا نوع انرژی گرفتن آنها فرق می کند .

برحسب اینکه فرد شمی باشد یا حسی نوع اطلاعاتی که به آن توجه می کنند باهم فرق دارد .

برحسب اینکه فرد احساسی باشد یا فکری نحوه تصمیم گیری آنها متفات است .

برحسب اینکه فرد ملاحظه کننده باشد یا داوری کننده , اینکه چگونه دنیای خود را سازمان دهی کنند فرق می کنند.

این ها تماما راز درون می باشد که زمانی که کشف شده اند تغییرات شگرفی را در پذیرش و ارتباطات افراد گذاشته است .

زمانی که شما برحسب تیپ شخصیتی خوتان عمل می کنید درست به همان شکل است که از دست غالب خودتان برای نوشتن استفاده می کنید و برایتان آسان وطبیعی می باشد اما وقتی مجبور هستید برمبنای تیپ شخصیتی که مربوط به خودتان نیست استفاده کنید باید تلاش بیشتری به خرج دهید . حاصل کارتان هم آن قدرها جالب نخواهد بود و این تجربه رضایت بخش نخواهد بود .

ممکن است بپرسید : ” آیا نمی توان هم برون گرا بود و هم درون گرا ؟” جواب منفی است . درست همان طور که می توانیم به شکلی از دست ضعیف تر خود استفاده کنیم . در مواقعی از بعد دیگر خود هم استفاده کنیم . می توان گفت که هرکس بیشتر به سمتی تمایل دارد . از آنجایی که با چهار بد تیپ روبرو هستیم و هر کس در هر بعد یک ترجیح بیشتر ندارد , به یک ترکیب شانزده تیپی می رسد .

درمقاله بعدی به آنها خواهیم پرداخت .

ام بی تی آی – راز درون – شهنازغفاری

 

 

درباره نویسنده: شهناز غفاری

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *