ترس و رهایی

رها شدن از وابستگی

رهاشدن از وابستگی را در وب سایت راز درون دنبال کنید .

وابستگی یعنی اینکه یک چیزی با یک چیز دیگری تعریف می شود و بدون آن چیزناقص می باشد .

رهاشدن از وابستگی چه معنایی دارد ؟

گذشته خودم را به عنوان یک شخص وابسته به این شکل تعریف می کنم که من بدون همسر ناقص بودم یعنی اینکه فکر می کردم اگر همسرم نباشد من ازعهده زندگی خودم برنمی آیم و یا اینکه ترس داشتم اگر من نباشم فرزندانم بدون من نابود خواهند شد . هرزمان ما فکرکنیم ما یا دیگران در نبود همدیگر نخواهیم توانست زندگی کنیم یعنی وابسته هستیم و این نوع وابستگی مخرب می باشد .

رها شدن از این نوع وابستگی به انسان نه تنها آرامش می دهد بلکه فرد را به یک انسان توانمند تبدیل می کند . یکی از دلایلی که افراد رها شدن از وابستگی را دوست ندارند به این دلیل است که هویت واقعی و توانمندی های خودشان به عنوان یک فرد مستقل مورد شناسایی قرار نداده اند و اگر به رها شدن از وابستگی فکر کنند دچار ترس می شوند که برفرض مثال من بدون همسرم چگونه می توانم از عهده نیازهایم بربیایم و وابستگی زمانی که بخاطر کمبودها و نیازها باشد فرد را در منطقه ترس قرار می دهد و برای همین رها شدن از وابستگی برای فرد مثل کابوس می ماند .

اما زمانی که فرد هویت مستقل داشته باشد و یاد گرفته باشد درخارج از محدوده وابستگی از خودش مراقبت کند زمانی که با باشخص دیگری پیوند می خورد رابطه آنها براساس تعامل شکل می گیرد و تعامل یک ارتباط مفید و مؤثر می باشد که هردو نفر از آنچه که دردرون آنهاست به یکدیگر می بخشند تا به پیشرفت و شکوفایی یکدیگر کمک کنند و رها شدن از وابستگی در این رابطه معنا پیدا می کند به این دلیل که دونفر بجای وابستگی در تعاملی سازنده بایگدیگر قرار دارند .

برای اینکه شا بتوانید رهاشدن از وابستگی را تمرین کنید اولین اقدام این است که هویت مستقل برای خودتان تعریف کنید و منطقه هایی که شما را در وابستگی با دیگری قرار می دهد که فکر می کنید بدون آنها نمی توانید از عهده زندگی خودتان بربیایید را شناسایی کنید و کار دوم این است که برای رسیدن به هویت مستقل اقداماتی انجام دهید .

براساس تجربیات من از خودم و افرادی که به من مراجعه می کنند وابستگی عاطفی و مالی دو نوع وابستگی هستند که به شدت فرد را از رها شدن از وابستگی دچار ترس و حتی کابوس می کند .

بنابراین برای رها شدن از وابستگی لازم است که بسمت استقلال عاطفی و مالی حرکت کنید .

راز درون بازهم از راز درون باشما خواهد گفت.                                             ( شهنازغفاری )

 

 

درباره نویسنده: شهناز غفاری

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *