عزت نفس خوب

عزت نفس خوب

عزت نفس خوب

عزت نفس پایه شخصیت انسان می باشد , عزت نفس باعث می شود شخصیت انسان بر یک بنای درستی شکل بگیرد و در نبود عزت نفس بنای شخصیت سست و متزلزل خواهد شد .

عزت نفس  خوب پایه شخصیت می باشد :

یک ساختمان را در نظر بگیرید برای اینکه ساختمان محکم باشد و از هم فرو نریزد دارای یک زیربنا می باشد و این زیربنا هرچه محکمتر باشد ساختمان دارای استحکام بیشتری می باشد

عزت نفس هرچه بهتر باشد شخصیت متعادل تری خواهیم داشت واما چه اتفاقی می افتد که عزت نفس آسیب می بیند ؟

عزت نفس به دلایل مختلفی آسیب می بنیند و اولین جایی که زیر بنای عزت نفس ریخته می شود خانواده می باشد ودرخانواده ای که کودک به شکل صحیح مورد توجه والدین قرار نمی گیرد آسیب های جدی به روان و عزت نفس او وارد می شود .

فردی که عزت نفس آسیب دیده دارد زمانهای زیادی از وقت خودش را صرف افکار منفی می کند و اگر فرد نتواند افکار منفی را پاره کند وآنها را برطرف نماید به اندازه ای غرق این افکار می شود که زنجیره ای از افکار برایش رخ می دهد و در زنجیره افکار منفی می چرخد و این افکار شخص را به اسارت خودش در

می آورد و فرد درزندانی خودش را حبس می کند که فکر می کند هیچ راه فراری از این زندان برایش وجود ندارد و بشدت احساس بدبختی و درماندگی می کند و افسردگی کم کم از راه می رسد و عزت نفس آسیب دیده ,از فرد یک انسان بیماری می سازد که دنیا را تیره و تاریک می بیند و چنین شخصی سرشار از انرژی های منفی و نگاه منفی به زندگی می شود .

به اندازه ای  احساس تاریکی و بدبختی دارد که بقول معروف دیگر توانایی دیدن نیمه پرلیوان را ندارد .

زمانی که ما انسانها در دوران کودکی آسیب های جدی روانی می بینیم مانند شخصی هستیم که به جسم او در دوران کودکی تغذیه مناسب نرسیده و جسم مبتلا به بیماری می باشد و شخص لازم است که به پزشک مراجعه نماید و درمان های لازم را انجام دهد .

عزت نفس آسیب دیده روان شخص را بیمار می کند و اولین کاری که فرد انجام می دهد شنیدن صداهایی می باشد که از اعماق وجودش برخاسته می شود و به فرد القا می کند که موجود بدبختی می باشد و خدا بدبخت تر از آن را خلق نکرده است و فرد بایست مهارت کامل پیدا کند که صدای این افکار را بشنود و یاد بگیرد که این افکار را پاره کند و اجازه ندهد که  مانند مگس افکار مزاحم درگوش او وزوز کند و روانش را به هم بریزد .

نکته مهم: اگر فکر می کنید که نمی توانید افکار مزاحم و منفی را ساکت کنید و به روان شما آسیب می زند و عزت نفس شما بشدت آسیب دیده است حتما بایست نزد یک روان درمانگر ماهر به درمان فردی بپردازید و هم اینکه مهارت افزایش عزت نفس را یاد بگیرید .

درباره نویسنده: شهناز غفاری

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *