مانذن در گذشته

ماندن در گذشته

ماندن در گذشته :

ماندن در گذشته یکی از مصیبت های بزرگ انسان است که مانند ترمز دستی فرد را متوقف می کند و اجازه نمی دهد که حرکت کند

ماندن در گذشته یعنی چه ؟

ماندن درگذشته یعنی ایتکه تو مدام توی ذهن خودت اتفاقات گذشته را تکرار کنی و حال و حوصله عوض کردن شبکه ذهن خودت را نداشته باشی .

ماندن در گذشته می تواند شما را تا مرز جنون به پیش ببرد , بر فرض مثال شما پدر مشکل داری داشته اید که در دوران کودکی شما را تحقیر کرده است و شاید هم کتکاری کرده است .

شما الان بزرگ هستید و مستقل زندگی می کنید اما خاطرات دوران کودکی را مدام بخاطر می آورید و دچار خشم و نفرت می شوید .

زمانی که شما در تله گذشته گیر کرده اید حال و احساس خوبی ندارید بنابراین یکی از بدترین اثرات ماندن در گذشته این است که احساسات بسیار بدی را تجربه خواهید کرد .

برای اینکه متوجه شوید ماندن در گذشته تا چه اندازه اثرات تخریب کننده روی شما گذاشته است لازم است که لیستی از افرادی که به شما آسیب زده اند را تهیه کنید و به درد و رنج ناشی از آسیب ها قدری فکر کنید آنگاه متوجه خواهید شد ماندن در گذشته تا چه انداره جلوی آرامش و موفقیت شما رو گرفته است.

برای اینکه بدانی ماندن در گذشته چه آسیب هایی به تو وارد می کند نگاهی به الگوهای تقلید وار خودت کن .

الگوهای تقلید وار میراث گذشته شما می باشد که می تواند مانع از پیشرفت شما در راستای رسالت شخصی شما باشد ؛ برفرض مثال شما استعداد موسیقی دارید ولی الگوهای حاکم بر جامعه یا خانواده به شما می گوید که برو رشته پزشکی و شما از همان الگو استفاده می کنید و به دنبال پزشکی می روید .

این یعنی ماندن در گذشته که برای شما حسرت به دنبال خواهد داشت شاید شما به لحاظ اجتماعی و مالی جایگاه خوبی کسب کنید اما به لحاظ درونی احساس رضایت نخواهید داشت .

بخاطر اینکه موسیقی مبتنی بر استعداد درونی شما بوده و آنرا رها کرده اید و دنبال پزشکی رفته اید و اگر دنبال موسیقی نروید همواره یک خلایی را در دورن خود احساس خواهید کرد که این خلا مانع خوشحالی درونی شما خواهد .

یا ممکن است زمانی که دچار وقتی دچار خشم می شوید سر بقیه داد بزنید یا زمانی که ناراحت هستید گوشه گیر و منزوی شوید و اینگونه عملکرد داشتن بیان گر ماندن درگذشته می باشد . این طرز برخورد با مشکل می تواند ریشه درگذشته شما داشته باشد .

برای رها شدن از الگوهای نادرست گذشته لازم است این دو اقدام را انجام دهید تا اینکه بتوانید از ماندن در گذشته رها شوید :

اولین اقدام این است الگوهای گذشته را شناسایی کنید ، الگوهای خانوادگی , الگوهای حرفه ای , الگوهای اجتماعی , الگوهای معنوی , الگوهای مادی .

الگوی خانوادگی ؛ مثلا وقتی با همسرت دچار اختلاف می شوی چکار می کنی ؟ یا اینکه وقتی در محیط کار به مشکل برمی خوری چه عکس العملی نشان می دهی ؟

قدم دوم این است که اقدامات جدید یا کارهای متفاوت انجام دهید ، یعنی اگر تا کنون در برابر رفتار اشتباه همسر شروع می کردی به سرزنش کردن الان برو کتاب مطالعه کن یا از یک روان شناس کمک بگیرکه با همسرت چگونه برخورد کنی .

الگوهایی که ما از دوران کودکی آموخته ایم میراث گذشتگان ما می باشد و باورهایی در پس هر الگویی وجود دارد که به ما القا شده است و آن الگوها را بصورت یک قانون در ما تثبیت نموده است .

مثلا یکی از الگوهای من در گذشته این بود که عبوس باشم و باوری که درپس این الگو وجود داشت این بود که زن بایست در برابر نامحرم مغرور و عبوس باشد و این باور برای من مثل یک قانون عمل می کرد و هرجا که در برابر مردی می خندیدم احساس گناه و سرزنش و عذاب وجدان سراغ من می آمد .

و این الگو شادی درونی من را گرفته بود و یکی دیگر از الگوهایی که من را در گذشته نگه می داشت و مانع رضایت درون و موفقیت من بود این بود که زن برای شوهر آفریده شده است و براساس این الگو باورهایی وجود داشت که اگر به دنبال تحصیلات و فعالیت های اجتماعی بروم در حق همسر و فرزندانم ظلم کرده ام و من چون از استعداد درونی ام که آموزش و سخنرانی بود دور بودم خلا عجیبی در خودم احساس می کردم ک

الگوها و باورهای گذشته همان تله هایی هستند که ما را در گذشته قرار داده اند و تازمانی که از این تله ها رها نشویم به آرامش و موفقیت نمی رسیم

شهنازغفاری پژوهشگر و نویسنده خودشناسی

 

درباره نویسنده: شهناز غفاری

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *