مشکلات روزمره

مشکلات روزمره

مشکلات روزمره می تواند اثرات بسیار منفی بر جسم و روان ما بگذارند , نحوه مقابله با آنها را در وب سایت راز درون دنبال کنید .

مشکلات روزمره و نحوه اثرگذاری و مقابله با آنها را دراین مقاله و مقالات بعدی بررسی می کنیم .

مشکلات روزمره چگونه بر ما اثر گذار هستند؟

مطالعات اخیر نشان داده است بین تعداد مسائل روزمره ای که افراد تجربه می کنند و علایم مشکلات سلامتی و تنش های روانی و فیزیولوژیکی همبستگی وجود دارد .

حتی شواهدی وجود دارد که استرس می تواند بر سیستم ایمنی بدن تأثیر منفی بگذارد و خطر ابتلاء به بیماری های عفونی را افزایش دهد .

پژوهش ها نشان داده اند که اثرات زیان بخش مشکلات روز مره در افرادی که تا بحال تحت استرس نبوده اند , افراد مضطرب و نیز کسانی که در حالت آشفتگی روانی قادر به مقابله مؤثر نیستند شدیدتر است .

مطالعات نشان داده است فشارهای ناشی از مشکلات روز مره در افرادی که عزت نفس بالایی دارند و از نظام حمایتی خوبی برخوردارند , کمتر است .

مشکلات به خودی خود مشکل محسوب نمی شوند بلکه ارزیابی هایی که ما از آنها داریم باعث می شود که ما دچار استرس شویم . اگر ما بتوانیم تغییراتی را در ارزیابی های خودمان از مسائل بوجود بیاوریم و بجای ارزیابی اولیه ؛ ارزیابی واقع بینانه ای را ایجاد کنیم آن وقت می توانیم استرس ناشی از مسائل را در خودمان پایین بیاوریم .

شما در نظر بگیرید یک کارمند که از گرفتن ترفیع و ارتقای شغلی محروم مانده است در صورتی که ارزیابی های خود را تغییر دهد هیجانات متفاوتی را تجربه خواهد کرد که این هیجان بر شدت یا کاهش ناراحتی و استرس او اثرگذار خواهد بود .

ارزیابی الف ) : من ترفیع خودم را از دست دادم و معنایش این است که شکست خورده ام و خوب نیستم ؛ زندگیم نابود شد ؛ من بدون آن ترفیع نمی توانم خوشحال باشم

هیجان ایجاد شده ………

ارزیابی ب) : درحق من ظلم شد و باتوجه به اینکه سخت کار کردم چیزی نصیبم نشد . آن مدیر بی ملاحظه فکر کرده خیلی قدرتمنداست و حق نداشت با من این طور برخورد کند .

هیجان ایجاد شده …….

ارزیابی پ ) : من دراین مورد متأسفم این برای من یک تنزل و افت است و برای مدت طولانی ناراحت خواهم بود . اما بایست خودم را در یابم و دور تازه ای از تلاش را شروع کنم .

هیجان تجربه شده …..

ارزیابی ت ): از دست دادن ترفیع چیز زیاد مهمی نیست , برای من مهم نیست مدیران در مورد من چه فکر می کنند .

هیجان ایجاد شده ….

ارزیابی الف ) به احتمال زیاد منجر به افسردگی شود.

ارزیابی ب) احتمالا موجب خشم می شود .

ارزیابی پ ) احتمالا ترکیبی از غم و امیدواری است .

اریابی ت ) بستگی به راست گویی فرد دارد.

فیلسوف یونانی اپیکتتوس گفته است : ” این رویدادها و مشکلات نیستند که مارا آشفته می کنند ، بلکه نوع نگرش ما به آنهاست که ما را ناراحت می کنند .”

مهارتهای زندگی – شهناز غفاری – راز درون

 

درباره نویسنده: شهناز غفاری

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *