خود کاوی و خود شناسی

مقابله منطقی و معقول با مسأله

مقابله منطقی و معقول با مسأله چگونه انجام شود ؟ مهارتهای زندگی را در وب سایت راز درون دنبال کنید

وقتی با مسأله ای برخورد می کنید شما می توانید با ارزیابی اولیه و ثانویه به حل مسأله بپردازید.مقابله منطقی و معقول با مسأله را در مثال زیر بررسی می کنیم :

مقابله منطقی و معقول با مسأله در یک محیط اداری توسط ” علی ”

مدیر یک شرکت با صدای تند و خشن به سه نفر از کارکنانش می گوید که می خواهد صبح آنها را در دفترش ببیند . هرکدام از کارکنان برداشتهای خاص خودشان را دارند.

یکی ار آنها به نام ” حمید ” چنین فکر می کند : ” این وحشتناک است , صدای تند وخشن رئیس نشانه این است که من خطایی مرتکب شده ام و به زحمت افتاده ام , درحال حاضر کاری از من ساخته نیست , احتمالا تمام شب را نخواهم خوابید و فردا واقعا خسته و مضطرب خواهم شد ” .

واما مهارت مقابله منطقی و معقول با مسأله :

کارمند دیگر به نام ” علی ” می گوید : ” وقتی رئیس تند و خشن حرف می زند , همیشه به معنای آن نیست که مشکلی وجود دارد یا نه , بهترین کار این است که به آمار و اطلاعات خود مسلط باشم و فردا در نقش یک بسیار حرفه ای ظاهر شوم “.

کارمند سوم ” احمد ” ممکن است چنین فکر کند : ” اگر رئیس تند صحبت می کند , این مشکل اوست و مشکل رئیس ربطی به من ندارد , بنابراین باید چنین وانمود کنم که چیزی اتفاق نیفتاذه و فردا مثل همیشه عمل کنم “.

ارزیابی هرکدام از از این سه کارمند اثرات متفاوتی بر آنها می گذارد ” حمید ” صدای تند وخشن رئیس را یک تهدید واقعی , ” علی ” آن را یک تهدید احتمالی و “احمد ” آن را بدون تهدید و عاری از خطر ارزیابی کرده است .

ارزیابی ” علی ” مهارت مقابله منطقی و معقول با مسأله است . ” حمید یک فاجعه ساز است و با وخیم جلوه دادن موقعیت , خودش را در یک فشار روانی شدید قرار می دهد . ” احمد ” هر گونه خطری را انکار می کند و ممکن است بعدا بهای سنگینی را بابت این رفتار خود بپردازد .

روش ” علی ” روش منطقی و معقول است , موضوع را جدی می گیرد و از طریق برنامه ریزی منطقی و مفید ناراحتی خود را کنترل می کند .

در این مثال ارزیابی اولیه از مسأله این بود که یک وضعیت خطرناک برای سه کارمند پیش آمده است و شما اگر می خواهید مثل ” علی ” یک روش منطقی و معقول در چیش بگیرید در ارزیابی ثانویه از خودتان بپرسید : ” در این شرایط چه کاری می توانم انجام دهم ؟ ”

ارزیابی اولیه ” حمید ” این بود که اوضاع وحشتناک است و ارزیابی ثانویه او این بود که کاری از دستش بر نمی آید .

ارزیابی اولیه ” احمد ” این بود که خطری وجود وجود ندارد و بدنبال ارزیابی ثانویه نرفت .

ارزیابی اولیه ” علی ” این بود که مسآله ای وجود دارد و در ارزیابی ثانویه به دنبال راه حل بود .

بنابراین ارزیابی اولیه شما از مسائل بایست واقع بینانه باشد یعنی مسائل را زوری ارزیابی کنید که نه دچار ترس و وحشت شوید و نه واقعیت را نادیده بگیرید .

گاهی وقت ها که موقعیت خارج از کنترل شماست بهترین راه حل این است که اجازه دهید کارها روال عادی خود را طی کنند ؛ یعنی گاهی اوقات بایست انعطاف پذیر بود .

مجموعه مهارتهای زندگی

4 پاسخ
  1. عسل نصرتی
    عسل نصرتی گفته:

    چقدرواضح و روشن به پرداختن موضوع پرداختیدازعلی درس گرفتم توی محیط کار چگونه بامواردی شبیه به این باید برخورد کنیم.عالی ،عالی ،عالی و سپاسگزارم بانو

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *