مهارت ارتباط باخود

مهارت ارتباط با خود

مهارت ارتباط با خود را در وب سایت راز درون دنبال کنید .

مهارت ارتباط با خود به شما کمک می کند که به شکل صحیح خودتان و زندگیتان را مدیریت کنید.

مهارت ارتباط با خود چگونه حاصل می شود ؟

بیشتر افراد از اینکه با خودشان روبرو شوند دچار ترس هستند . ما معمولا از درون خودمان پیام های منفی زیادی را دریافت می کنیم وزمانی که تازه شروع می کنیم به ارتباط برقرار کردن با خودمان اولا که جسم ما آلرژی خاصی نشان می دهد و احساس بی قراری عجیبی می کنیم و دوست نداریم که درحالت مراقبه بنشینیم و اجازه خالی شدن بار افکار منفی به خودمان نمی دهیم و دوم اینکه ذهن ما بقدری شلوغ و درهم هست که حوصله مراقبه کردن را نداریم درحالیکه همین سکوت و خلوت روزانه به مدت نیمساعت اولین قدم برای ارتباط برقرار کردن هست که من خودم از ۱۰ دقیقه زمان شروع کردم . مراقبه از طریق های مختلف انجام می گیرد که برای من راحتترین آن در ابتدا تکنیک آلفا بود و بعدا از تکنیک های دیگر استفاده کردم . و یکی از مهمترین ابزارها برای ارتباط برقرار کردن با خود این است که ما نسبت به وضعیت خودمان آگاه شویم از دوران کودکی تا بزرگسالی را بررسی کنیم که چه اتفاقاتی در زندگی من رخ داده است و من براساس آنها در حال حاضر دست به چه رفتارهایی می زنم . مثلا من درگذشته رفتارهای بسیار خشن و تنبیه گرانه نسبت به فرزندانم انجام می دادم که مسائل مذهبی را رعایت کنند و زمانی که وضعیت زندگی گذشته ام را بررسی کرد متوحه شدم من این الگوی رفتاری را ازبرادر بسیار سختگیر خودم به ارث برده بودم و در زندگی کنونی خودم علیه فرزندانم بکار می بردم .

مهارت ارتباط با خود به ما کمک می کند که جنبه های پنهان وجودی خودمان را بشناسیم ؛ خودآگاهی که بخش مهم خودشناسی می باشد نه تنهاجنبه آشکار وجودی ما رامشخص می کند بلکه جنبه های پنهان را ما می توانیم بشناسیم .

پیشنهاد می کنم لیستی از ویژگی های مثبت خودتان را بنویسید و برای تقویت آنها هرروز به مقداری که دوست دارید روبروی آینه آنها را باصدای بلند تکرار کنید .

لیستی از ویژگیهای منفی را هم بنویسید و روبروی آینه آنها را باخودتان تکران کنید مثلا اگر ویژگی شما دروغگویی هست به خودتان بگویید : ” من دروغگو هستم ” تمرین آینه را به اندازه ای انجام دهید که حساسیت شما نسبت به ویژگی های منفی ازبین برود .

برای پیدا کردن ویژگی های منفی سه نفر از افرادی که ازآنها خوشتان نمی آید را درنظر بگیرید و ویژگی های منفی آنها را بنویسید همان ویژگی ها در خود شما نیز می باشد .

برای پیداکردن ویژگی های مثبت سه نفر از افرادی که برای شما قابل تحسین هستند را درنظر بگیرید و ببیند چه ویژگی هایی دارند که برای شما قابل تحسین می باشد همان ویژگی ها در خود شما نیز می باشد.

خودشناسی – راز درون – شهناز غفاری

درباره نویسنده: شهناز غفاری

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *