مهارت ارتباط با خود

مهارت ارتباط با خود

مهارت رتباط با خود یکی از ضروری ترین مهارتهایی می باشد که افراد بایست یاد بیاموزند .

برای اولین بار بود که توانستم به اصطلاحی بنام ارتباط با خود را دست پیداکنم واین اصطلاح درآموزش هایم به من کمک شایانی می کند

مهارت ارتباط با خود یعنی چه و چه کاربردی دارد ؟

مهارت ارتباط با خود مثل سایر مهارت ها آموختنی است و با تمرین و تکرار ما می توانیم در این مهارت خبره شویم . من زمانی که از مهارت خودشناسی استفاده می کردم ذهن مخاطب من روی مباحث فلسفی و مذهبی قرار می گرفت و زمانی که از مهارت خودکاوی استفاده می کردم ذهن مخاطب روی مباحث سنگین روان کاوی قرار می گرفت درحالیکه هدف من از تدریس این بود که تکنیک هایی را دراختیار افراد قرار بدهم که بتوانند بصورت دقیق و درست خودشان را مورد شناسایی قرار درهن و رابطه خودشان را با خود درونی اصلاح کنند همان گونه که ما به مهارت های بین فردی نیاز داریم که بتوانیم روابط مفید و مؤثر بادیگران برقرار کنیم به مهارت درون فردی نیز نیاز داریم که بتوانیم خودمان را مورد ارزیابی قرار دهیم و مسائل درون فردی خودمان را اصلاح کنیم .

همه انسان ها در درون خودشان مشکلات حل نشده ای دارند که از طریق مهارت ارتباط با خود شخص می تواند روز به روز نسبت به خودش آگاه تر شود و مشکلات درونی خود را حل کند .

و برای برقراری این ارتباط تکنیک ها و روش های خاصی وجود دارد بر فرض مثال شاید شما یک خشم دیرینه و کهنه در درون خودتان دارید که این خشم در شرایطی که خلاف میل شماست نه تنها اینکه خودتان دچار گر گرفتگی می شوید بلکه روابط شما را نیز بادیگران خراب می کند و شما از طریق مهارتهای ارتباط با خود می توانید هم ریشه خشم را چیدا کنید و شناخت شما نسبت به خودتان بالا می رود و هم اینکه با بکارگیری یکسری تکنیک ها می توانید این خشم را درخودتان مدیریت کنید .

مهارت ارتباط با خود شما را با مسائل عمقی و درونی اتان آشنا می کند مثلا شما متوجه خواهید شد که اضطراب نهفته ای دارید و این شناخت به شما کمک می کند که به درمان آن بپردازید .

مهارت ارتباط با خود دید شما را نسبت به خودتان توسعه می دهد و از طرف دیگر دید شما رانسبت به امکاناتی که قبلا نمی توانستید ببیند باز می کند که با استفاده از آن امکانات می توانید نسبت به حل مسائل خود اقدام کنید .

همین الان اقدام کنید : ” به گفتگوی درونی خودتان گوش کنید ببیند با خودتان بصورت منفی حرف می زنید یا مثبت که اگر گفتگوی شما منفی باشد بایست اقدام به مثبت اندیشی و یادگیری مهارت عزت نفس کنید یا اینکه اقدام به خودکاوی کنید” .

 

درباره نویسنده: شهناز غفاری

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *