موفقیت چه پیامدی دارد؟

موفقیت و آرامش

موفقیت و آرامش

موفقیت برای هرکسی یک زمینه خاصی دارد . اما در کل موفقیت یعنی اینکه شما بتوانید به آنچه که مورد دلخواهتان می باشد برسید .

موفقیت در ذهن ما نقش زیبایی دارد و هرکسی این انتظار را از موفقیت دارد که آرامش را بدنبال داشته باشد. اما موفقیت الزاما آرامش را بدنبال ندارد بخاطر اینکه داشتن آرامش یک مقوله جدا از موفقیت می باشد.

ما افراد زیادی را می شناسیم که خیلی موفق هستند اما آرامش ندارند. موفقیت یک مقوله بیرونی می باشد و آرامش یک مقوله درونی .

موفقیت را با کسب مهارتهای بیرونی می توان بدست آورد بر فرض مثال شما می خواهید یک دانشمند موفق باشید با مطالعه و پژوهش می توانید به آن دست پیدا کنید . اما اگر بخواهید انسان صبوری باشید یا انسان مهربانی باشید لازم است یکسری باورها و نگرش های درونی خودتان را تغییر دهید .

موفقیت دربعد مادی زندگی بشر اتفاق می افتد اما آرامش در بعد روحی و روانی اتفاق می افتد .

جوامع بشری بیشتر روی موفقیت سرمایه گذاری می کنند و برای همین درغرب اتفاقی که افتاد این بود که چرخه رفاه و اقتصاد مردم خوب شد اما افراد به لحاظدرونی خوشحال نبودند و رضایت نداشتند .

و انقلاب معنوی که درغرب اتفاق افتاد بخاطر همین عدم رضایت افراد بود و انسان امروز غرب به این نتیجه رسیده است که اگر می خواهد خوشحال و خرسند باشد بایست تحولات و تغییرات درونی در او شکل بگیرد.

موفقیت در زمینه آسایشو رفاه بشر نقش عمده ای ابفا کرده است، افراد موفق با اعتماد به نفس تر هستند، پروژه های اقتصادی و علمی بسیار قدرتمندی را اجرا کرده اند .

موفقیت سیاسی در جوامع بشری نقش بسزایی عمل کرده است. اینکه بشر چرا در بعد موفقیت و آرامش بصورت نا موزون عمل کرده است مستلزم کارهای پژوهشی می باشد .

تجربه شخصی من این را می گوید که ما بسیاری از کاستی های درونی خودمان را با موفقیت های بیرونی جبران می کنیم یعنی از مکانیسم جبران استفاده می کنیم .

برفرض مثال اگر من در دوران کودکی عزت نفس آسیب دیده ای داشته باشم و براثر تحقیر دیگران احساس حقارت در من شکل گرفته باشد برای جبران این احساس حقارت ممکن است یک فرد بسیار موفق در تحصیلات باشم یا اینکه یک سیاستمدار پرقدرتی باشمیا اینکه به لحاظ اقتصادی بسیار پیشرفت کنم .

بنابراین لزوما موفقیت آرامش را بدنبال ندارد و اگر شما بدنبال موفقیت هستید این سوال را از خودتان بپرسید زمانی که من با خودم خلوت می کنم خوشحالی و رضایت درونی را دارم یا اینکه مدام در فکر این هستم که دامنه خواسته ها و آرزوهای خودم را بیشتر کنم .

درباره نویسنده: شهناز غفاری

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *