کنترل استرس

کنترل استرس

کنترل استرس یکی ازمهمترین مهارتهایی می باشد که هرکسی به آن نیازدارد .

استرس می تواند کشنده باشد؛ اگر نتوانید آنرا کنترل نمایید .برای داشتن زندگی بدون استرس هیچ تضمینی وجود ندارد , اما شما می توانید روشهایی را یاد بگیرید که به کنترل استرس تان کمک نماید .

کنترل استرس با چه روشهایی امکان پذیر است ؟

زندگی سراسر پراست از اتفاقاتی که بط.ور روزانه می تواند مارا دچار استرس کند بنابراین ما از یک زندگی استرس زا نمیتوانیم فرار کنیم اما درعوض می توانیم تکنیک هایی را یاد بگیریم که استرس خودمان را کنترل نماییم .

ینابراین زمانی که درشرایط استرس زا قرار می گیری اولین گام این است که استرس خودت را کنترل نمایی , من دراین مقاله چند روش رو خدمت شما می گم و بازهم در مقالات بعدی راهکارایی را خدمت شما ارائه خواهم داد .

واکنش استرسی چیست ؟

سیستم عصبی شما از دوقسمت سمپاتیک و پارا سمپاتیک ساخته شده است که : سیستم عصبی سمپاتیک در مواقع پراسترس ضربان قلب را بالا می برداندازه رچهای خونی را تنظیم می کند و بدن را برای فعالیت آماده می کند و شما را درهشدار قرمز قرار می دهد و در زمانی که دچاراسترس می شوید متوجه تغییراتی در بدن و نهایتا خلق و خوی خودتان می شوید .

سیستم عصبی پراسمپاتیک برعکس سمپاتیک عمل می کند , ضربان قلب را پایین می آورد و مراحلی را طی می کند تا بدن را نیرومند کند زمانی که دچار استرس می شوید قطعا فرکانس مغز شما نیز بالا می رود که من در مقاله ذهن آرام  از طریق تکنیک آلفا توضیح داده ام که به چه شکلی فرکانس مغز خودتان را پایین آورید .تا اینکه استرس شما نیز کاهش پیدا کند .

کنترل استرس به شما کمک می کند که جلوی فعالیت تخریب گر سمپاتیک را بگیرید و به سیستم پاراسمپاتیک اجازه فعالیت دهید و با این کار ترشح هورمونهای مضر را در بدن خودتان متوقف نمایید .

تکنیک بررسی استرس : برای کنترل استرس اولین اقدام این است که میزان استرس خودت را بررسی کنی

۱-با لحظه ای تآمل سطح استرسی که هم اکنون احساس می کنی را بین ۱تا۱۰درحالی که ۱۰بالاترین میزان می باشد درجه بندی کن .

۲- هرچند وقت یکبار بی طاقت و عصبی می شوی ؟

۳-علل استرس شما درزندگی چه چیزهایی می باشد ؟

۴-سه عاملی که درطی هفته گذشته باعث افزایش استرس در شما شده است کدامند ؟

حتما تکنیک آلفا که در سایت قرار گرفته را انجام دهید

منتظر تمرینات بعدی برای کنترل استرس باشید

منبع :استرس را سرکوب کن

نویسنده کنفورد ند

درباره نویسنده: شهناز غفاری

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *