کنترل استرس

کنترل استرس

 

کنترل استرس را در سایت راز درون دنبال نمایید

دردنیای شلوغ و پر ازدحام که به سرعت همه چیز درحال تغییر است و نظامهای ارزشی و اخلاقی و شغلی و خانوادگی هر روز با انبوهی از مسائل جدید روبرو گشته است استرس به مراتب نسبت به گذشته خیلی بیشتر شده است .

کنترل استرس , یکی از مهارت های بسیار مهم است که انسان عصر جدید بایست به آن مجهز باشد وگرنه استرس روان را مختل می کند و جسم را فرسوده و با ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن , استرس زمینه ساز بیماریهای قلبی , عروقی , انواع سرطان ها و غیره می شود .

برای کنترل کردن استرس  اولین اقدامی که می کنید این است که به وجود آن اهمیت دهید .

با بی توجه از کنار استرس عبور نکنید و به خودتان نگویید الان مشغول به کار می شوم  و استرس من از بین می رود

اگر شما استرس را نادیده بگیرید در واقع برخی از احساسات خودتان را نسبت به شرایط نادیده گرفته اید

شما با توجه کردن به استرس پی خواهید برد که چه عواملی منجر به استرس شما شده است و بخاطر آن عوامل  مجبور هستید که کدام بخش وجودتان را نادیده بگیرید که اکنون دچار استرس شده اید .

من در اینجا مثال می زنم ,

شما می خواهید به مهمانی بروید که آشنا های شما آنجا هستند و شما مدام به خودتان می گویید کدام لباس را بپوشم , چطوری برخورد کنم , حالا اگر این لباس را بپوشم پیش خودشان به من چه می گویند و این قبیل افکار استرس شما را برای آن مهمانی رفتن بالا می برد و اگر شما به استرس و افکار خودتان بها ندهید و به آن مهمانی بروید با کوچکترین نگاه کج دیگران بشدت حالتان خراب می شود و لازم است که قبل از مهمانی رفتن مراقبه عزت نفس انجام دهید .

چند لحظه خودتان را در حالت سکوت و دم و بازدم های عمیق قرار دهید و از خودتان بپرسید از چه چیزی دارم می ترسم ؟

آیا از قضاوت مردم دارم می ترسم ؟

آیا از اینکه جذاب بنظر نیایم می ترسم ؟

اگر پاسخ شما بله هست بدانید که کمبود عزت نفس باعث استرس بیش ازحد شما می شود و لازم است که یک نه محکم به افکار منفی بگویید و روبروی آینه قرار بگیرید و به خودتان بگویید من همینجوری که هستم جذاب و دوست داشتنی هستم .

اگر شما بدون مراقبه عزت نفس به مهمانی می رفتید با هر حرکت منفی دیگران حال و احساس شما بالا پایین می شد و افکار منفی استرس شما را بیشتر می کرد و شب موقع خواب اضطراب  و تپش قلب و روز بعد یا دچار خشم می شدید یا اینکه احساس افسردگی می کرذید .

مراقبه عزت نفس یکی از تمرینات بسیار عالی برای شنیدن گفتگوهای منفی استرس زاست و زمانی که شما مراقبه آلفا را انجام می دهید به شما کمک می کند که استرس و درنهایت اضطراب شما کاهش پیدا کند .

درمقالات بعدی بازهم به تکنیک های کنترل استرس خواهم پرداخت .

نکته پایانی اینکه اگر میزان استرس های شما خیلی زیاد است حتما از یک روان شناس کمک بگیرید.

 

 

درباره نویسنده: شهناز غفاری

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *